Netflix’ten Çevrimdışı İzleyicilerine Kolaylık Netflix’ten Çevrimdışı İzleyicilerine Kolaylık
Geçtiğimiz hafta Netflix, uzun süredir beklenen çevrimdışı izleme seçeneğini kullanıcılarına sunmuştu. Dahası var... Netflix’ten Çevrimdışı İzleyicilerine Kolaylık

Geçtiğimiz hafta Netflix, uzun süredir beklenen çevrimdışı izleme seçeneğini kullanıcılarına sunmuştu. Çevrimdışı moduyla beraber, kullanıcılar WiFi veya mobil veriye bağlı kalmadan, önceden indirdikleri şov veya filmleri izleme imkanına kavuşmuştu. Netflix şimdi bu indirmelerin en az boyutta ve en etkili şekilde olması için uğraşıyor.

Netflix’in kullandığı standart H.264/AVC formatı, yayın esnasında görüntüyü bozmadan mümkün oldukça az veri kullanırken, indirilen içerikte VP9 kullanılıyor. Google’ın açık kaynak kodlu VP9’u ise kullanıcılara aynı video kalitesine önemli ölçüde azaltılmış veri kullanımı ile ulaşma imkanı sağlıyor.

VP9 aynı zamanda, veri kullanımı arttıkça video kalitesini de artırabiliyor. Ancak  VP9 bütün içerik sağlayıcılar tarafından desteklenmiyor. VP9 şu an sadece Android’de Chrome tarayıcı tarafından destekleniyor. Bu da iPhone kullanıcılarının VP9 codec’lerini alamayacakları anlamına geliyor. Apple’ın ise VP9 ile ilgili bir açıklaması bulunmuyor.

 

Destekleme sorununu aşmak için Netflix, indirmelere H.264/AVC High seçeneği de koymuş durumda. Netflix, her filme en uygun olan formatı seçmeye özen gösteriyor. Haliyle animasyon filmleri gerçek çekim filmlere kıyasla kodlamak daha kolay. Firma geçtiğimiz yıldan beri filmleri optimize ederek yavaş bağlantıya sahip kullanıcılarda %20 veri kazancı olduğunu iddia ediyor.

Netflix’e göre  H.264 High kodlaması %19, VP9 ise %36 veri kazancı sağlıyor. Yapılan kodlamalar depolama boyutunu azaltırken, aynı zamanda kaliteyi de artırıyor.