Nexon Loot Box’lar Yüzünden Ceza Aldı Nexon Loot Box’lar Yüzünden Ceza Aldı
Güney Kore merkezli oyun şirketleri Nexon, Netmarble ve NextFloor ülkedeki ticaret komisyonu tarafından para cezasına çarptırıldı. Nexon Loot Box’lar Yüzünden Ceza Aldı

Güney Kore merkezli oyun şirketleri Nexon, Netmarble ve NextFloor ülkedeki ticaret komisyonu tarafından para cezasına çarptırıldı.

Firmaların ceza alma sebebi ise kullanıcıları yanıltan oyun içi eşya satışları. Toplamda 1 milyon dolarlık ceza ödemesi gereken oyun şirketlerinin içinde en büyük pay ise Nexon’a düşmüş durumda. Nexon tek başına 875 bin dolarlık cezaya çarptırıldı.

Firmanın Sudden Attack isimli oyunu için Güney Kore’de yapılan Celebrity Count isimli bir etkinlikte her biri 900 won değerindeki (3,50 TL) kutular oyunculara sunuldu. Her bir kutudan 2 bulmaca parçası çıktı ve toplamda 16 parçayı toplayabilen oyunculara oyun içinde özel eşyalar verildi. Ancak komisyon bu durumun adil olmadığını çünkü firmanın “rastgele” diyerek reklamını yaptığı etkinlikte bazı eşyaların düşme oranının neredeyse yüzde 0.5 olduğunu belirledi. Hatta bir kullanıcının istediği parçayı bulabilmek için yaklaşık 460 bin won yani 1780 lira harcadığı da söylendi. Komisyon, “rastgele” ifadesinin bu anlama gelmediğini ve firmanın kullanıcılarını yanıltarak haksız kazanç elde ettiğini düşündüğü için ciddi bir para cezası kesmiş durumda.

Nexon’dan yapılan açıklamada ise ortada bir yanlış anlaşılmanın olduğu vurgulanıyor. Firma, “rastgele” diyerek her kutudan her eşyanın çıkma olasılığının zaten aynı olmadığının belirtilmiş olduğunu düşünüyor. Ancak yine de gelecekte bu konuda daha dikkatli olacaklarına şüphe yok.

İsveç Loot Box’ları 2019 Yılında Kumar Olarak Görmeye Başlayabilir