Nintendo’dan YouTube Kâr Paylaşım Programı Nintendo’dan YouTube Kâr Paylaşım Programı
Nintendo, oyunlarının tanıtım videolarını çeken hardcore hayranlara sonunda destek elini uzatıyor. Japonya’da yeni yapılan bir duyuruda, Nintendo firması popüler oyunlarının tanıtımlarını veya oyun görüntülerini... Nintendo’dan YouTube Kâr Paylaşım Programı

Nintendo, oyunlarının tanıtım videolarını çeken hardcore hayranlara sonunda destek elini uzatıyor.

Japonya’da yeni yapılan bir duyuruda, Nintendo firması popüler oyunlarının tanıtımlarını veya oyun görüntülerini çeken ve yayımlayan oyunculara, YouTube ve Google aracılığı ile kâr paylaşımı yapacağını belirtti. Çok izlenen YouTube kanal yöneticilerini ve oyuncuları çok ilgilendiren bu haber, genelde bu işlerle pek ilgilenmeyen mağrur firma Nintendo’nun, oyunculara biraz da olsa destek olmaya çalışacağını göstermesi açşısından iyi bir gelişme.

Daha bir sene önceye kadar Nintendo bu tür oyuncu kanallarını engelletmekle ve reklam gelirlerini kesmekle meşguldü. Bu durum özellikle uzun uzun çekilen ve yayımlanan oyun oynama ve “walkthrough” videolarının sahiplerini ciddi şekilde etkiliyordu. Sonrasında oluşan aşırı tepkilere kulak tıkayamayınca, Nintendo bazı kanallarla ilgili geri adım atmıştı.

Bu yeni programa göre ise, Nintendo’nun herhangi bir oyunu ile ilgili video çekmek isteyen tüm YouTube kanal yöneticileri, önce firmadan izin alacaklar. Ardından ortaklık programına dahil olup bu videoların reklamlarını Nintendo ve Google ile paylaşacaklar. Programın ayrıntılı belli olmadı ama ne olursa olsun içerik üreticiler için kesinlikle güzel haber.Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.