Otomobilinizi Bekleyen Büyük Tehlike! Hırsızlar… Otomobilinizi Bekleyen Büyük Tehlike! Hırsızlar…
İngiltere'deki hırsızlar, otomobillere girebilmek için yeni bir yöntem geliştirmişler. Detaylar için hemen tıklayın! Otomobilinizi Bekleyen Büyük Tehlike! Hırsızlar…

İngiltere’deki hırsızlar, otomobillere girebilmek için yeni bir yöntem geliştirmişler: Jammer kullanarak kapıların kilitlenmesini engellemek!

Manchester’da kameralara yakalanan olay, jammer’ların bu konuda büyük bir tehlike arz ettiğini gösteriyor. Görünen o ki herhangi bir jammer ile birlikte, sürücünün aracı kilitlemesinin önüne geçmek mümkün. Düşününce çok da mantıksız değil zaten. Sonuçta anahtarlar, araçtaki alıcıyla iletişime geçmek için radyo sinyalleri kullanıyorlar. Eh, bulunduğu yerdeki radyo sinyallerini bozmak da jammer’ların işi zaten.

Woman unlocking car door

Artık manuel kilitli otomobil modelleri azaldı.

Pek çok aracın artık anahtar yuvasına bile sahip olmadığı düşünüldüğünde, bu durum büyük bir sıkıntı yaratabilecek potansiyele sahip. Jammer’lar sadece kapının kilitlenmesini değil, kilidin açılmasını da engellemek için de kullanılabiliyor sonuçta. O nedenle bu, hırsızlıktan daha tehlikeli şeylerin yapılmasına da neden olabilir.

İşin kötüsü, 150TL’den ucuza herhangi bir jammer elde etmek mümkün. Kısacası herhangi birinin, istediği yerde kolaylıkla yapabileceği bir şey bu. O nedenle İngiltere’de konuyla ilgili yapılan açıklamalar çok net. Bu tür bir davaya bakan hakim diyor ki, “Jammer’lar artık her yerde ve kolaylıkla ulaşılabilen cihazlar. Bu nedenle araç anahtarlarının iletişimini bu yolla kesen olursa, cezası kesinlikle hapis olacaktır.

Araç geliştiricileri toplumunun da, konuya bir çözüm bulmak için polisle birlikte çalıştığı belirtilmiş. Ancak otomobilinizi bekleyen bu büyük tehlikeyi engellemek için yapacağınız çok basit bir şey var: Aracınızı kilitledikten sonra her daim kontrol edin. Bu kadar basit. Eğer bir sıkıntı olduğunu hissederseniz, aracınızdan ayrılmayın.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.