Jaguar’dan Gran Turismo Sport’a Özel Elektrikli Yarış Aracı! Jaguar’dan Gran Turismo Sport’a Özel Elektrikli Yarış Aracı!
Jaguar, sanal elektrikli yarış aracı Vision Gran Turismo Sport Coupé’yi tanıttı. Ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz. Jaguar’dan Gran Turismo Sport’a Özel Elektrikli Yarış Aracı!

Jaguar, sanal elektrikçi yarış aracı Vision Gran Turismo Sport Coupé’yi tanıttı.

Jaguar Vision GT Coupé, dünyaca ünlü Gran Turismo Sport oyununda yer alacak olan ilk sanal ve tamamen elektrikli spor otomobil. Jaguar’ın, Le Mans yarışlarında bir döneme damgasını vuran ikonik C-TYPE ile D-TYPE modellerinden ilham alınarak tasarlanan Vision GT Coupé, Jaguar’ın I-TYPE 4 Formula E ve I-PACE eTROPHY yarış otomobillerinin elektrikli altyapısından yararlanıyor. Vision GT Coupé, Kasım ayı sonundan itibaren Gran Turismo Sport oyuncuları tarafından kullanılabilecek.

Tasarım

Vision GT Coupé’de, toplamda 1.020 PS güç ve 1.200 Nm tork üreten elektrikli 3 motor görev alıyor. Jaguar Vision GT Coupé bu teknik altyapısı sayesinde 0-100 km/s hızlanmasını 2 saniyenin altında tamamlıyor. Deneysel hafif materyallerden üretilen sanal yarışçı Vision GT Coupé’nin monokok gövdesi kompozit karbon-fiber ve gelişmiş alüminyum alaşımdan imal edilmiş. Araç bu sayede 1.400 kg’lık kütlesine rağmen 50:50 ağırlık dağılımına sahip.

Need for Speed Heat Çıkış Fragmanı Yayınlandı!

İç mekan

Otomobilin yalın tasarımının yanı sıra lüks detayları, sürücü odaklılığı ve girift ayrıntıları dikkat çekiyor.

Sürücü koltuğuna oturulduğunda ön camdan görünen uzun motor kaputu sayesinde bir Jaguar’ın içinden dışarıya bakıldığı hissi korunuyor. İç mekânda ayrıca hologram teknolojisi gibi pek çok yenilikçi sisteme de yer veriliyor. Yapay zekâ temelli KITT-E arayüzü de sürücüye destek oluyor. Bu sistem ayrıca üç boyutlu harita ve araç bilgisi gibi önemli bilgileri de kullanıcıya yansıtıyor. Sürücüyü saracak şekilde tasarlanan kokpit, D-TYPE’tan izler taşıyor.

Jaguar Vision GT Coupé’nin yan camları da sanal gerçeklik teknolojisi ile donatılmış. Bu sayede yandan gelebilecek herhangi bir tehlikeye karşı sürücünün çok hızlı bir şekilde uyarılması sağlanıyor. Sürücünün önünde, Smiths göstergelerinden ilham alan bir grafikle tasarlanan üç boyutlu bilgi ekranı ve ekranın her iki tarafına entegre edilmiş geri görüş aynası olarak görev yapan ekranlar yer alıyor.

Sesler

Oyuncularda gerçek bir Jaguar kullanıyormuş hissi uyandırmak için Vision GT Coupé’ye özel bir ses de geliştirildi. Vision GT Coupé’ye kendine özgü sesi, 1957’de Le Mans’ı podyum ile tamamlayan ‘603’ Long Nose D-type’ın ses kayıtları kullanılarak yaratıldı. O dönemki yarışlara özel olarak geliştirilen 3.8 litrelik XK motorunun sesi, elektrikli motorların sesi ile harmanlanmış durumda.

320 km/s’in üzerinde son hıza sahip olan Jaguar Vision GT Coupé, PlayStation 4 oyun konsollarında yüklü olan Gran Turismo Sport için Kasım ayı sonundan itibaren indirilebilecek.

Chroma RGB Işıklandırma Artık Akıllı Elektrikli Araçlarda!