Para Kazandıran Şeffaf Bavullara İlgi Artıyor Para Kazandıran Şeffaf Bavullara İlgi Artıyor
Yerli girişim Pabbler, e-ticaret sitelerinin yurtdışına göndermek istedikleri ürünlerin dağıtımı esasına dayalı bir yazılım şirketi. Para Kazandıran Şeffaf Bavullara İlgi Artıyor

Son günlerde seyahat severler tarafından ilgi gören, gezginlerin bavullarındaki boşlukları kiralayan bir platform var. Gezginlerin şeffaf bavulu olma hedefiyle kurulan Pabbler, Türk mühendislerin geliştirdiği ve e-ticaret sitelerinin yurtdışına göndermek istedikleri ürünlerin dağıtımı esasına dayalı bir yazılım şirketi olarak hizmet veriyor.

Özellikle ABD ve Türkiye arasında seyahat eden gezginler, seyahat masraflarını bedavaya getirebilen bu sisteme büyük ilgi gösteriyor. Uluslararası e-ticaret sitelerinin deposundan çıkan markalı kıyafetler, elektronik ve kozmetik ürünlerle bebek mamaları ağırlıklı olarak taşınan ürünler arasında başı çekiyor. Ayrıca yurtdışına ürün örneği gönderen kobiler, Ar-Ge yapan teknoloji girişimleri de gümrük süreçlerinden zaman kazanabilmek için bu platformu tercih ediyor. 

E-ticaret sitelerinin yurtdışına göndermek istedikleri ürünlerin teslimatını gezginlerin valizlerindeki boşlukları kiralayarak gerçekleştiren Pabbler, bir lojistik platform. E-ticaret sitelerinin kısa teslimat sürelerinde ürünlerini teslim edebildiği bu uygulama ile gezginler  bavullarında taşıdıkları ürünler üzerinden para kazanıyor.

Ceren Süngü Kalpaklıoğlu’nun girişimi olan Pabbler, yurtdışına ürün göndermedeki masraflarını azaltıyor ve ürünlerin sahiplerine çok daha hızlı olarak ulaşmasına olanak sağlıyor.

Ekim – Kasım aylarında siteyi ziyaret edenlerin yüzde 56’sı Türkiye’den, yüzde 30’u ise ABD’den oldu. Şirketin iş hacmi Temmuz – Kasım ayları arasında yüzde 180 büyüme göstererek yabancı yatırımcıların ilgi odağı haline geldi. Yerli yatırımcıların yanı sıra Kanada’dan Estonya’ya kadar farklı ülkelerden yatırımcılar şirkete ilgi gösteriyor. 

Pabbler algoritması bir kişinin beraberinde götüreceği ürünleri gümrük mevzuatına uygun olarak belirliyor. İster seyahat isterse iş amaçlı gezginler valizlerinde istedikleri kadar boşluk ayırabiliyor. Örneğin Amerika’dan İstanbul’a olan seyahatinizin yolculuk masraflarını, beraberinizde taşıdığınız ürünler ile 400 dolara kadar kazanarak karşılayabilirsiniz. Pabbler uygulaması üzerinden seyahatinizde varış noktanızı ve valizinize uygun ürünleri seçerek hemen para kazanabiliyorsunuz.

Sistem, zaten seyahat etmekte olanların bavullarındaki boşluklarda ürün ulaştırma modeli ile   karbon salınımını azaltan, doğa dostu bir iş modeli olma özelliği de taşıyor.

Oyunun Mutfağındakiler #2 – LIBRA SOFTWORKS / ENES DİŞLİ