Retro NES Oyunları, Microsoft HoloLens İle Odanızda Retro NES Oyunları, Microsoft HoloLens İle Odanızda
NES emülatörü yapımcısı N3S, Microsoft’un artırılmış gerçeklik gözlüğü HoloLens için özel bir versiyon yaptı; sonuçlar etkileyici. Retro NES Oyunları, Microsoft HoloLens İle Odanızda

NES emülatörü yapımcısı N3S, Microsoft’un artırılmış gerçeklik gözlüğü HoloLens için özel bir uygulama yapmış; sonuçlar etkileyici.

Her ne kadar herkes bu ara sanal gerçeklik ürünlerinden bahsetse bile, artırılmış gerçeklik de yakın gelecekte en az onun kadar önemli olacak gibi görünüyor. Bu alanda en çok konuşulan ürün ise Microsoft’un geliştirmekte olduğu HoloLens artırılmış gerçeklik gözlüğü. Hem sivil hem askeri, hem endüstriyel hem de eğlence amaçlı kullanıma açık olan teknoloji, oyun alanında da kendisini gösterecek.

Henüz piyasaya çıkmamış HoloLens gözlüğü için uygulama geliştiricilerin arasına, Nintendo emülatörü yapımcısı N3S de katıldı. Cihazda kullanmak üzere özel bir uygulama hazırlayan ekip, aşağıdaki videoda göreceğiniz demoyu yapmış.

(ÖNEMLİ NOT: Videonun sesi bulunmuyor, ses ayarlarınız ile oynamayınız.)

Videoda görüldüğü kadarı ile Super Mario Bros., Donkey Kong, Tetris ve Zelda II gibi klasik Nintendo NES oyunlarını, HoloLens sayesinde odanızda dev şekilde oynayabiliyorsunuz. Tam olarak üç boyutlu olmasa bile derinlikli grafiklere sahip hale gelen oyunlar ile üretilen demo oldukça etkileyici.

Fakat ekip yaptığı açıklamada henüz Alpha seviyesindeki uygulamanın mükemmel çalışmadığını da söylüyor. Özellikle oyunların henüz tam hızla çalışmadığını ve karmaşık grafikli oyunlarda sıkıntı oluşabildiğini belirtiyorlar. Yine de bu demo, gelecekte oyunları nasıl oynayacağımız konusunda güzel bir örnek olarak sunulabilir.

Microsoft’un artırılmış gerçeklik gözlüğü HoloLens’in geliştirici versiyonu, 3000 Dolar fiyatla elde edilebiliyor.

HoloLens Ne Zaman Piyasaya Çıkıyor?Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.