Sanal Çarpışma Testlerinde Devrim! Sanal Çarpışma Testlerinde Devrim!
Honda, güvenlik amaçlı çarpışma testlerinde devrim niteliğinde bir adım attı. Firma, NVIDIA’nın gerçekleştirdiği konferansta fotoğraf kalitesinde render’lanmış sanal çarpışma testlerini gösterdi. Araç geliştirme aşamasında,... Sanal Çarpışma Testlerinde Devrim!

Honda, güvenlik amaçlı çarpışma testlerinde devrim niteliğinde bir adım attı. Firma, NVIDIA’nın gerçekleştirdiği konferansta fotoğraf kalitesinde render’lanmış sanal çarpışma testlerini gösterdi.

Araç geliştirme aşamasında, istenen güvenliği sağlamak amacıyla çarpışma testlerinin önemi büyük. Ancak fiziksel çarpışma testleri, çok zaman alan ve maliyetli bir iş. Eh, burada da devreye, sanal testler giriyor. Yanlış bir algı olmasın; sanal çarpışma testleri yeni bir şey değil. Pek çok firma, bu amaç için sanal dünyadan yararlanıyor; ancak Honda’nın gösterdiği çarpışma testi, daha öncekilere hiç benzemiyor. Bu, fotoğraf kalitesinde bir test ve diğerlerinin aksine gerçeği aratmıyor!

Fotoğraf kalitesinde render’lanan yeni çarpışma testi, daha çok mühendislerin anlayabileceği dilde konuşan ve kaba grafiklerle oluşturulmuş hâlihazırdaki testlere göre ultra gerçeklik sunuyor. Yeni test sisteminin artısı sadece bununla da sınırlı değil; firmalar, kazalı sanal otomobilin parçalarını söküp aracın aksamına, çelik kafesine vs. bakıp buradaki hasarı da görebiliyorlar. Böylelikle çok daha detaylı, maliyetsiz ve masrafsız bir test gerçekleştirilmiş oluyor. Honda’nın açıklamalarına göre, fotoğraf kalitesinde sanal olarak yapılmış tavan hasarı testi, firmanın gerçek testiyle birebir sonuçlar vermiş. Düz çarpışma testlerinde de, metal deformasyonunda 15mm gibi bir hata ortaya çıkmış. Bu hatanın, zaman geçtikçe daha da azaltılacağını tahmin etmek mümkün.

SONY DSC

Sanal testlerin bir diğer artısı da, geliştiricilerin bu testleri kısa süre içerisinde diledikleri kadar gerçekleştirebilmeleri. Bu da, araç güvenliği konusundaki çalışmaların hızlandırılmasını sağlayan bir şey. Bunu rakamlara dökecek olursak; gelen açıklamalara göre Honda’nın şu anki işlem kapasitesi, 12 saatte sanal bir test gerçekleştirebiliyor. Bunun yanı sıra, testte kullanılacak olan gerçek modelin yapılmasının günler sürdüğü; bu modellerin maliyetinin de 200.000$ ile 1 milyon dolar arasında değiştiği, gelen diğer bilgiler arasında.

Son olarak final testlerin, yine gerçek modellerle gerçekleştirileceğini belirtmekte fayda var. Firma, testlerde %100 olarak sanala yönelmediklerini de kanıtlamış oluyor böylelikle.

Dilerseniz gerçek bir çarpışma testi videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz!Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.