Speedrun Videoları Oyuncuları Kandırıyor mu? Speedrun Videoları Oyuncuları Kandırıyor mu?
Speedrun yapan oyuncular videolarında bazı hileler kullanıyor olabilir mi? Detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz. Speedrun Videoları Oyuncuları Kandırıyor mu?

Son dönemde oyuncular ve yayıncılar arasında iyice yaygınlaşan bir olay speedrun yapmak. Peki speedrunner’ların tamamı gerçekten devasa büyüklükteki oyunları bu kadar kısa sürelerde bitirebiliyor mu?

TheNo1RetroGamer isimli bir YouTube kullanıcısının paylaştığı video bu soruya cevap niteliğinde. Videoda speedrunner’lık yaparken kullanılan bazı ortak hilelere değiniyor kendisi. Bunlardan en öne çıkanı, videoyu hazırlarken, oyunun oynanış videolarından farklı kısımları kesip çaktırmadan birleştirmek. Tabii bu durum canlı yayında işini yapan speedrunner’larla ilgili değil.

Polygon’un aktardığına göre oyun tarihinde belki de en popüler speedrun’lardan biri olan Super Mario 64 videosu da sahte.  2008 yılında ShadowOfMyles isimli bir yayıncı tarafından Super Mario 64 sadece 17 dakikada bitirilmişti ve daha sonra söz konusu videonun sahte olduğu anlaşılmıştı. Bir başka speedrunner videonun kurgu olan kısmını ince görüp fark etmiş ve bunu diğer oyuncularla paylaşmıştı.

“Ocarina of Time” ve “Metroid Prime” Speedrun Rekorları