Twitter Ne Yapıyor? Twitter Ne Yapıyor?
Facebook gibi Twitter da hayatımıza gereğinden fazla girdi artık; yapacak bir şey yok. Bir şey yapmaya gerek var mı o da tartışma konusu tabi.... Twitter Ne Yapıyor?

Facebook gibi Twitter da hayatımıza gereğinden fazla girdi artık; yapacak bir şey yok. Bir şey yapmaya gerek var mı o da tartışma konusu tabi. Sonuçta insanların birbirleriyle etkileşim içine girmelerinin yolları her geçen gün değişiyor, Facebook ve Twitter gibi siteler de bu değişimin en önemli parçaları olarak karşımızda duruyorlar.

Bundan belki bir gün bir dosya konusu çıkar ama şimdilik konumuz o değil. Twitter ve Facebook gibi bu sitelerle insanların alıp veremediği, aslında bu sitelerin kullanıcılardan habersiz adımlar atabiliyor oluşu. Facebook mesela, kullanıcılardan rıza almadan onlar üzerinde deney yapmış; sonra da “Aaa, özür dileriz yaa.” şeklinde bir açıklamada bulunmuştu. Facebook’un yaptığı kadar vahim olmasa da, Twitter da kullanıcılara sormadan son derece anlamsız ve kullanıcı gizliliğini bir şekilde sıkıntıya sokabilecek bir değişiklik yaptı.

Dikkatinizi çekmiştir belki. Twitter, son birkaç gündür kullanıcıların favorilere eklediği tweet’leri sanki retweet edilmiş gibi takipçilerle paylaşıyor. Tweet’lerin üzerinde, atıyorum “Mert bunu favorilerine ekledi.” yazsa da bu, gerçeği değiştirmiyor. Kaldı ki ben o tweet’I kullanıcılarımla paylaşmak istesem, retweet butonunu kullanırım değil mi? Demek ki bir nedenden ötürü bunu takipçilerimle paylaşmak istemiyorum, sadece beğendim. Ee, neden paylaşıyorsun o zaman?

Bu gibi düşüncelerle nette araştırmaya gittiğimde, yalnız olmadığımı gördüm. Ancak Twitter, konuyla ilgili herhangi bir bilgi vermiyor henüz. Bu bir deneme mi, yoksa kalıcı bir özellik mi o bile belli değil. Yapacak bir şey yok, şimdilik bekliyoruz o nedenle.

Sizin de dikkatinizi çekti mi bu? Twitter ne yapıyor? Sizce sakıncası var mı?Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.