USB Type-C ile Ses Aktarımı Standard Olacak USB Type-C ile Ses Aktarımı Standard Olacak
Apple yeni telefonlarından 3.5mm jack girişini kaldırarak yeni bir akıma daha öncülük etmeyi mi hedefliyor? USB Devamı haberimizde. USB Type-C ile Ses Aktarımı Standard Olacak

Apple yeni telefonlarından 3.5mm jack girişini kaldırarak yeni bir akıma daha öncülük etmeyi mi hedefliyor? Geçmişte disket sürücülerini sistemlerinden kaldırmak veya diğer bağlantı noktalarını USB bağlantı noktalarıyla değiştirmek gibi yenilikçi hareketleri ile bilinen firma bu sefer de gözünü klasik jack girişlerine mi dikmiş durumda?

USB Implementers Forum (USB-IF) Salı günü yaptığı açıklamada USB 3.0 ses cihazlarının özelliklerinden ve standartlarından bahsetti. Gelecekteki dijital ses uygulamalarının USB Type-C üzerinden sağlanabileceği ve bu özelliğin mobil cihazlar, oyuncu sistemleri, kulaklıklar ve hatta VR cihazlar gibi geniş bir spektrumda kullanılabileceğini belirttiler.

fragtist-usb-ses
Bu değişiklik, halihazırda data, video ve güç transferi için yaygın olarak kullanılan portun ses transferi amacıyla da kullanılarak, üretici firmalara güç ve tasarım konusunda alan tasarrufu yapabilme şansı tanıyor.

USB-IF başkanı ve COO’su Jeff Ravencraft yaptığı resmi basın açıklamasında “USB, bağlantı noktaları arasındaki en basit ve yaygın olanı. Bu sebeple de dijital ses aktarımının tek mantıklı geleceği” sözleriyle bağlantı noktasına dair gelecek görüşlerini paylaştı.

Ravencraft ayrıca tüm üretici firmaları kendilerinin sağladığı kaynakları kullanarak bir an önce bu inovasyonda yerlerini alması gerektiğini belirtti.

Bahsi geçen yenilik üretici firmalara güç tasarrufu imkanı verdiği gibi, “hotword detection” gibi daha yenilikçi özelliklere de imkan sağlayabilir. Klasik 3.5 mm jack girişini kaldırmak tasarım adına cihazlardan 1 mm lik bir kalınlık tasarrufunu sağlayabilir. Hatta cihazın açık daha az portu bulunması, cihazları suya ve toza dayanıklılık bazında daha ileri noktalara götürebilir. Daha fazla bilgi için USB-IF dokümanlarını inceleyebilirsiniz.

Beyond Good and Evil 2’ye Ait Olduğu Düşünülen Yeni Bir Görsel Dahaİhsan Uygur

Bİlgisayar oyunlarından, FRP' ye envayi çeşit geek işin kıyısında, köşesinde, ortasında bulunan adam.