Valve Eteklerindekileri Döktü Valve Eteklerindekileri Döktü
Dev oyun platformu Steam’in ardındaki isim olan Valve, Half-Life 3’ü açıklamadı belki; ancak GDC’de (Game Developers Conference / Oyun Geliştiricileri Konferansı) pek çok açıklamada... Valve Eteklerindekileri Döktü

Dev oyun platformu Steam’in ardındaki isim olan Valve, Half-Life 3’ü açıklamadı belki; ancak GDC’de (Game Developers Conference / Oyun Geliştiricileri Konferansı) pek çok açıklamada bulundu. Firma, ağırlıklı olarak Steam odaklı olan yeni ürünlerini de tanıttı.

Bu ürünlerden ilki Steam Link. Windows, Mac OS ve Linux bilgisayarların hepsinde kullanılabilen Steam Link, aynı ağ üzerindeki herhangi bir bilgisayardan oyun akışı yapılmasını sağlayan bir aparat. Böylelikle dilediğimiz odadan, dilediğimiz Steam oyununu oynayabiliyoruz. 60Hz 1080p desteği bulunan cihaz, 50$. Aparatın Steam Controller’la satılan versiyonu da 100$’lık fiyat etiketine sahip (ABD fiyatları bunlar). Ürün, Kasım ayı içerisinde piyasada olacak.

fragtist-haber-valve-steam-gdc-half-life-3

)’:

Alienware ve Falcon Northwest partnerliğinde geliştirilen Steam Machines de tanıtıldı. Kasım ayı içerisinde, diğer partnerlerin ürünlerinin de piyasada olacağı belirtiliyor. Bu bilgisayarların konsol fiyatında olacağı; ancak yüksek performanslarıyla dikkat çekeceği söylenmiş. Elbette farklı kullanıcılar için, farklı konfigürasyonlar da sunulacak. Epic Games kurucusu Tim Sweeney, Falcon Northwest’in Steam Machine’inde yeni Unreal Tournament’i 4K çözünürlükte göstererek şu açıklamalarda bulunmuş: “Bu platformu çok seviyoruz. 4K’da deli gibi detaylı oyunlar da oynansa; FullHD’de 120FPS de denense, Valve’ın bu açık platformu efsane bir oyun performansı sunuyor.

Source 2 motoru da, açıklanan bir diğer yeni ürün oldu. Half-Life 2 ve Counter-Strike: Source‘la birlikte piyasaya çıkan Source’un yeni nesli olan Source 2, daha kullanıcı dostu olacak. Kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriğe önem veren yeni motor, oyuncuların favori oyunlarını diledikleri gibi geliştirmelerini sağlayacak ve Unreal Engine ile Unity gibi ücretsiz olacak. Source 2 motorunun, “Yeni Jenerasyon OpenGL” olarak adlandırılan Vulcan destekli yeni bir versiyonu da geliyor.

fragtist-haber-htc-steam-vive

Valve’ın, Steam’i tanıtmasının 13. yılına denk gelen GDC 2015’te gösterdiği son ürün ve konseptleri de VR üzerineydi. Burada tanıtılan Lighthouse, oda ölçeğinde yüksek çözünürlü ve performanslı takip yapan bir sistem. Valve’dan Alan Yates, ürünle ilgili yaptığı açıklamada “Yüksek kaliteli bir VR deneyimi için yüksek çözünürlüklü, hızlı bir takip sistemi gerekiyor. Lighthouse, bize bunu veriyor; üstelik TV’lerden, monitörlere, giyilebilir ürünlerden mobil cihazlara pek çok eşyaya entegre edilebiliyor. Maliyeti de oldukça az.” diyor. Lighthouse’un bir diğer güzelliği de, tüm üreticilere açık olması. İsteyen üretici, bu teknolojiye cihazında yer verebilecek. VR gözlükler üzerine de çalışmalarını sürdüren Valve, HTC ile birlikte geliştirdikleri Vive’ı sene sonunda piyasaya sunacak.

HTC Vive’ın tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. İyi seyirler!Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.