WhatsApp Şifreli Sohbet Getiriyor WhatsApp Şifreli Sohbet Getiriyor
Mesajlaşma servisi devi WhatsApp, yeni güvenlik önlemleri alıyor. Ortaya çıkan yeni bilgiler ışığında, kişisel bilgileri korumak adına firmanın sohbetlere şifre seçeneği getirebileceğini düşünülüyor. WhatsApp Şifreli Sohbet Getiriyor

Mesajlaşma servisi devi WhatsApp, yeni güvenlik önlemleri alıyor. Ortaya çıkan yeni bilgiler ışığında, kişisel bilgileri korumak adına firmanın sohbetlere şifre seçeneği getirebileceğini düşünülüyor.

WhatsApp halihazırda E2EE (end-to-end encryption) korumalı sohbet imkanı sunuyor. Bu koruma, sizi uzaktan izlemelere karşı koruyor fakat WhatsApp, bir başkasının sizin telefonunuzu çalması veya benzeri bir şekilde ele geçirmesi durumunda konuşmalarınızı koruyamıyor.

Söz konusu yeniliğe dair bir açıklama yayınlanmamış olsa da, firmanın çeviri programından sızan “Passcode don’t match. Try Again” (Şifre uyuşmuyor. Tekrar Deneyin), “Enter the current six-digit passcode” (Altı haneli şifrenizi girin) gibi kalıplar, yüksek ihtimalle sonraki yamalardan biriyle beraber bu özelliğin WhatsApp’a ekleneceği yönde. Ortaya çıkan bir diğer kalıp, kullanıcıların şifrelerini unutmaları durumunda konuşmalarına erişebilmek için hesaplarına e-mail adresi tanımlayabileceklerini gösteriyor.

Ortaya çıkan bilgilerin sunduğu bir diğer şey ise bu kurtarma e-maili tanımlama özelliğinin opsiyonel olacağı yönde. Dolayısıyla gerçekten unutkan kişiler gerçekten şifrelerini unutacak ve e-mail tanımlamadıkları için konuşmayı açamayacaklar.  WhatsApp hesaplarının telefon numarasına bağlı olduğu düşünüldüğünde, bu ciddi bir sorun teşkil ediyor.

Her şeye rağmen eklenecek bu yeni özellik, WhatsApp’ın güvenliğine yeni bir katman ekleyecek güzel bir fikir. Bilinmeyen şey ise bu özelliğin opsiyonel olup olmayacağı.  WhatsApp’ın daha önce sunduğu E2EE koruması devamlı açık durumda ve kullanıcıların kapatma olasılıkları bulunmuyor.

HP Yenilenen ProBook 400 Serisini Tanıttıİhsan Uygur

Bİlgisayar oyunlarından, FRP' ye envayi çeşit geek işin kıyısında, köşesinde, ortasında bulunan adam.