Yayın Platformlarının Exclusive Programları Korsan Kullanımını Arttırıyor Yayın Platformlarının Exclusive Programları Korsan Kullanımını Arttırıyor
Netflix gibi internet üzerinden yayın yapan platformların kendilerine has dizi ve filmlerinin artması korsan kullanımını da arttırıyor. Yayın Platformlarının Exclusive Programları Korsan Kullanımını Arttırıyor

Netflix, HBO, Amazon ve Hulu gibi internet üzerinden yayın yapan platformların kendilerine has dizi ve filmlerinin artması korsan kullanımını da arttırıyor.

Sandvine araştırma şirketinin yayımladığı son rapora göre, BitTorrent kullanımı 2015’ten bu yana neredeyse yüzde 10 oranında artmış durumda. BitTorrent kullanımı 2011-2015 arasında yüzde 52’den yüzde 27’ye kadar düşmüş olmasına rağmen son yıllarda ciddi bir artış söz konusu ve rapora göre bu artışın en önemli sorumlularından biri internet üzerinden ücret karşılığında özel içerikler sunan yayın platformları.

Araştırmaya göre son yıllarda Netflix, HBO, Amazon, Hulu gibi platformların üst üste kendi içeriklerini üretmeye başlaması ve bu işi gayet de güzel yapıyor olmaları kullanıcıları biraz zora sokuyor. Zira bildiğiniz gibi bütün bu platformlara belli bir ücret karşılığı üye olunabiliyor. Haliyle bütün özel içerikleri izlemek için toplamda ciddi bir meblağ ödemek gerekiyor. Bu nedenle kullanıcıların büyük çoğunluğu bir iki servise abone olup diğerlerinin eserlerini torrent üzerinden indirip izlemeyi tercih ediyor. Böylece torrent kullanımında ciddi bir artış söz konusu olmaya başlamış. Üstelik bu işin sonu gelecek gibi de değil. İlerleyen süreçte Disney ve Apple gibi büyük firmalar da kendi yayın platformlarını kurmanın hazırlığını yapıyorlar. Fakat bu durum böyle giderse özellikle ABD’de ciddi anlamda düşen torrent kullanımının tekrar yaygın hale gelmesinin de önüne geçilemez. Herhangi bir çözüm üretilecek mi bekleyip göreceğiz.

Kaynak: Polygon
Netflix, YouTube Gibi Servislere RTÜK Denetimi Geliyor