YouTube’dan Dev HTML5 Adımı! YouTube’dan Dev HTML5 Adımı!
Dünyanın en büyük video platformu YouTube, video oynatıcısının HTML5 desteğini ön tanımlı hâle getirdiğini duyurdu. Adobe Flash’ı ikinci plana atan firma, bu adımıyla birlikte... YouTube’dan Dev HTML5 Adımı!

Dünyanın en büyük video platformu YouTube, video oynatıcısının HTML5 desteğini ön tanımlı hâle getirdiğini duyurdu. Adobe Flash’ı ikinci plana atan firma, bu adımıyla birlikte geliştiricilere, blogger’lara ve tüketicilere daha verimli bir deneyim sunmayı düşünüyor.

İlk olarak 4 yıl evvel HTML5 desteğini duyuran YouTube, HTML5’in o zamanlar teknik açıdan yeterli olmadığını belirtmiş. Ancak geçen süre içerisinde bu yöndeki eksiklerini kapatan teknoloji, YouTube’a göre -özellikle performans açısından- yeterli bir hâl almış. Bu özelliklerden bazıları MediaSource Eklentileri ve Adaptive Bitrate (ABR) desteği. ABR, buffering’i azaltmak için, ağ bağlantı gücüne göre YouTube’un en iyi video kalitesini belirlemesini sağlayan bir teknoloji. Bunun haricinde HTML 5, Encrypted Media Eklenti ve VP9 codec desteği de sunuyor. VP9, yükleme süresinin ve dosya boyutunun azalmasını sağlayan bir codec, kısacası herkesin işine yarayacak bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz.

HTML5’in sunduğu en güzel şeyse, esneklik. Üçüncü parti plug-in’lerine gerek duymaması bir yana, bu plug-in’leri desteklemeyen PlayStation, Xbox gibi konsollar ve Chromecast gibi medya oynatıcılar da, herhangi bir ek müdahaleye gerek duyulmadan YouTube videolarını izletebilecekler. Tarayıcı kısmındaysa, HTML5’in ön tanımlı olması durumu sadece Chrome, Internet Explorer 11, Safari 8 ve Firefox’un beta versiyonunda yer alıyor. Diğer tarayıcılar da, yavaş yavaş bu desteğe kavuşacaklardır.

Bu konunun bir diğer önemli tarafı da, dünyanın  Flash kullanan en büyük platformunun HTML5’e geçiyor oluşu. Bu, diğer video platformlarının da yavaş yavaş Flash’ı terk etmesine neden olabilir.

Firma, bundan önce videolarında 60FPS desteği sunmaya başladığını duyurmuştu. İlgili habere şu adresi takip ederek gidebilir, 60FPS videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.