eFootball PES 2020 PC İncelemesi | Bu da mı Gol Değil? eFootball PES 2020 PC İncelemesi | Bu da mı Gol Değil?

eFootball PES 2020 PC İncelemesi | Bu da mı Gol Değil?

İncelemelerOyun İncelemePC 5 Ekim 2019 17:33 Berat Berkan Topal

PES serisinin bu yıl farklı bir isimle gelen yeni oyunu eFootball PES 2020 karşımızda! Detaylar incelememizde! eFootball PES 2020 PC İncelemesi | Bu da mı Gol Değil?

Kambersiz düğün, Real Madrid’siz futbol olmaz

Açıkçası oyun elime ilk geldiğinde hiç heyecanlanmadım ve beklentimi düşük tutarak oynamaya başladığımı söylemeliyim zira bir süredir seriyi takip etmiyorum hatta futbol oyunlarıyla da eskisi kadar içli dışlı olamıyorum. Çünkü ya oynayacak başka şeyler oluyor ya da her yıl çıkan serileri takip etmek artık kabak tadı verdiğinden üstüne düşmüyorum. Ama ne zamandır PES serisinden bir oyunu oynamadığım için de ister istemez meraklanmadım değil. İlk etapta hemen hızlıca bir dostluk maçı yaparak oyunun mekanikleri ne alemde bakmak en iyisi diye düşündüm fakat maça girmek beklediğimden çok daha uzun sürdü. Çünkü menü geçişleri muazzam yavaş. Üstelik her maça girerken kadro güncellemesi yapıyor oyun. Kulağa olumlu bir şey gibi geliyor belki ama bunu oyun açılırken bir kez yapsa ve bir daha manuel hariç yapmasa daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Sonuç olarak biraz yavaş da olsa Real Madrid’i seçip kadro düzenleme kısmına geldim, bu arada Real Madrid oyunda ne yazık ki orijinal isim, logo ve forması ile yer almıyor. Ama oyuncu isim ve yüzleri oldukça iyi şekilde aktarılmış.

Lisans sorunu devam ediyor

Grafikler ise kesinlikle takdire şayan seviyede ki bu sürpriz değil. Serinin en meşhur yanlarından birisi her zaman göz alıcı grafikleri olmuştur. Real Madrid gibi İspanya liginde yer alan hemen hemen tüm takımların lisansı ne yazık ki oyunda yer almıyor. Yalnızca özel olarak lisans anlaşması yapılan Barcelona, Juventus gibi belli başlı takımlar tam lisanslı şekilde oyunda yer alırken, tamamen lisanslı şekilde yer alan liglerde yok değil. Üstelik güzel yanı ise bu liglerden birisi Spor Toto Süper Lig! Evet bizim ligimiz tüm takımlarıyla full lisanslı olarak oyuna aktarılmış durumda. Ayrıca oyun açıldıktan sonra kadro güncellemelerini düzgünce yaparsanız son dakika yapılan tüm transferler filan hepsi oyuna gerçekçi şekilde eklenmiş oluyor.

Düzenleme imkanı derya deniz

Öte yandan eğer yeterince vaktiniz varsa, oyunun içerisinde yer alan düzenleme kısmından rahatça kulüp amblemlerini, forma önleri için reklam desenlerini filan aktarabilirsiniz. Ben misal, ilk olarak hızlıca Real Madrid‘in amblemini oyuna aktardım. Bu açıdan oyuna tam puan verdiğimi söylemem gerek. Çünkü oyun ilk açıldığında transfer konusunda çok eksik gördüğüm kadroları hızlıca kadro güncellemesi yaparak gerçeğe uygun hale getirebildim. Ve yeterince uğraşırsanız lisans problemini de oyunun sağladığı kolaylık sayesinde ortadan kaldırabilirsiniz. Online destek sayesinde de eskiden kendimizin büyük uğraşlarla yapmak zorunda kaldığı eksik transfer sıkıntısını artık pratik yollarla çözülmesi, oyunun satışından sonrada bu denli hızlı ve neredeyse eksiksiz şekilde destek alması önemli bir detay olarak düşünüyorum. Berat Berkan Topal

Midtown Madness ve Red Alert 2 ile başlayan bilgisayar macerasına heyecanından hiç bir şey kaybetmeden devam eden bir "teknoloji gurmesi".