eFootball PES 2020 PC İncelemesi | Bu da mı Gol Değil? eFootball PES 2020 PC İncelemesi | Bu da mı Gol Değil?

eFootball PES 2020 PC İncelemesi | Bu da mı Gol Değil?

İncelemelerOyun İncelemePC 5 Ekim 2019 17:33 Berat Berkan Topal

PES serisinin bu yıl farklı bir isimle gelen yeni oyunu eFootball PES 2020 karşımızda! Detaylar incelememizde! eFootball PES 2020 PC İncelemesi | Bu da mı Gol Değil?

Atmosfer, bir tenis maçı için yeterli olabilir (!)

Oyunun zayıf kaldığı kısımlardan bir diğeri atmosfer ve spiker konusu. PES bildim bileli bu konuyu da bir türlü çözebilmiş değil. Spiker halen daha çok ruhsuz ve yanlış yerlerde aniden vurgular yaparak kulak tırmalayan bir anlatım yaparken, zaman zaman taraftarların hiç sesinin çıkmadığı bildiğiniz sessizlik içinde geçen mücadelelere şahit olabiliyorsunuz. Oynanış noktasında simülasyon olmaya çalışan bir oyun yapısından söz etmiştim. Futbolda her şey istediğiniz gibi olmaz ve PES bunu size yaşatmaya çalışan bir oyun olmayı hedeflemiş. Ancak simülasyonun türü ne olursa olsun, her zaman “niş” bir kitleye hitap eder ve iyilik kötülük yorumu çok görecelidir. Çünkü gerçekçi olmaya çalışan oyun sizi hemen eğlendirmek yerine zorlamak ve gerçekliği aktarmaya çalışır. Eğer siz yeterince ustalaşır ve simülasyon kısmını kavrarsanız zevk alma işi başlar.

Gerçekçilik kavramının sınırlarında

Simülasyon denilince şahsen aklıma otomobil oyunları geliyor. Doğal olarak örneklerimi o taraftan vermek istiyorum; Forza ve Need for Speed serisini karşılaştırdığınızda NFS size direkt olarak sonuç odaklı eğlence sunacaktır. Forza tarafında ise virajlara girerken hızınızı düşünmek zorundasınızdır. NFS’ye direkt alışabilirsiniz ancak Forza emek ve zaman ister, birine başladığınız anda oynayabildiğiniz için zevk almaya başlarsınız diğerinde ise ancak ustalaştıktan sonra zevk almaya başlarsınız ve büyük olasılıkla Forzaya alıştıktan sonra, artık NFS türüne dönmek de istemezsiniz. İşte FIFA ve PES arasındaki fark da buna benziyor bence.

Ama buradaki küçük fark şu; Forza serisini karşılaştırabileceğiniz daha bir dolu simülasyon yarış oyun var. Hatta saf simülasyon olarak oynanan “sim racing” oyunları mevcut ki onlar artık bambaşka seviye, peki PES serisini kıyaslayabileceğimiz başka simülasyon futbol oyunu var mı? Eğer yanlışım varsa kusura bakmayın ama ben bilmiyorum böyle bir oyun. Dolayısı ile bu bizi şuraya götürüyor; PES yapmak istediğini iyi yapıyor mu bilemiyoruz. Çünkü rakibi olarak karşısına koyduğumuz FIFA belli ki başka telden çalan bir oyun aslında, nasıl ki NFS ile Forza’yı karşılaştırmak çok doğru değilse PES ve FIFA’da aslında karşılaştırma bakımından yanlış oyunlar. 

Bütün bu analizlerim sonucunda PES’in şahsına münhasır bir oyun olduğu ve sadece kendi içinde, serinin önceki versiyonları ile kıyaslanarak değerlendirilmesi gerektiği kanaatine ulaşıyorum. PES simülasyon olayında FIFA’dan daha istikrarlı ve oyununu gerçekçi kılmaya çalışıyor. Eğer Maradona vari goller atmak istiyorsanız sizi FIFA’ya alalım çünkü PES’te pas oyunu ve orta kafa gol taktiği çok daha efektif. Üstelik karakter animasyonları, paslaşmalar ve geri kalan öğelerde hem FIFA’ya nazaran daha yavaş hem de yapması meşakkatli. Berat Berkan Topal

Midtown Madness ve Red Alert 2 ile başlayan bilgisayar macerasına heyecanından hiç bir şey kaybetmeden devam eden bir "teknoloji gurmesi".