Batman: The Telltale Series – Episode 2: Children of Arkham İncelemesi Batman: The Telltale Series – Episode 2: Children of Arkham İncelemesi

Batman: The Telltale Series – Episode 2: Children of Arkham İncelemesi

HaberİncelemelerOyun HaberleriOyun İncelemePC 22 Eylül 2016 16:27 Ceyda Doğan Karaş

Batman: The Telltale Series serisi kaldığı yerden devam ediyor. İkinci bölümde Bruce, çocukluğuyla ilgili yalanları ortaya çıkartıyor. Batman: The Telltale Series – Episode 2: Children of Arkham İncelemesi

Telltale Games’in Batman serisi kaldığı yerden devam ediyor. Yeni bölümde hikayemiz, Penguin ve Harvey Dent’in yanında, seçimlerimizle doğru orantılı olarak Selina Kyle’ın da kaderini değiştiriyor. İşte karşınızda Batman: The Telltale Series – Episode 2: Children of Arkham.

Yazımın başında belirtmek zorundayım, eğer bir önceki bölümü oynamadıysanız; birazdan okuyacaklarınız SPOILER sayılabilir. Uyarmadı demeyin.

fragtist-children-of-arkham-batman-telltale-selina-bruce

Bir önceki bölümde, Batman’in Telltale Games tarafındaki hikayesinin başlangıcına şahit olduk. Hatırlatmak isterim; Bu oyunda DC’nin çizgi romanındaki hikayesini beklemeyin. Telltale, ayna tutmak yerine farklı bir konseptle karşımıza çıkıyor. Yine de DC’nin tanınmış ikonik karakterlerini görmek ve onların hayat hikayelerine dalmak, işin baharatlı kısmı. Ayrıca oyundaki birçok konuşmanın sonucunda, seçimlerimize bağlı olarak farklı konulara geçiş yapabiliyoruz ve doğal olarak bir sonraki bölümde, kararlarımızın sonuçlarına katlanıyoruz.

Yeni bölümümüzde müzik ve grafik anlamında değişen fazla detay yok. Ancak üzülerek yazmalıyım ki Gotham şehri, Telltale’in özenmediği detaylarla dolu. Normalde Telltale oyunlarını herkes sevmez. Çünkü oynanış azdır, “oturup dizi izlesem daha iyi” diyenleriniz vardır. Doğal olarak “bazılarınızın” gözünde, Telltale Games’in yapımları aslında oyun değildir. Konumuzdan sapmadan devam edecek olursak; Telltale’in Gotham şehrini gözler önüne sererken daha düzgün çalışmasını beklerdim. Ufak tefek detayları, sokak aralarını, barlardaki müzik veya şıngırtıları düşünmüş de koskoca binaları, pikselleşen grafiklerle işlemesi ve büyük resmin, küçükmüş gibi görünmesi biraz can sıkmış. Açıkçası bu durumun ekran kartı veya sistemle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Daha fazla çalışıp, Gotham’ın karanlık havasını yakalaması gerektiğinden bahsediyorum. Tabii Telltale’in amacı sadece Batman’e farklı bir öyküyle hayat vermek dışındaki tüm detayları silmekse, işte orasını yorumlamak bana düşmez. 5 bölüm bitene kadar Gotham’ı, Gotham gibi göstermesini umut etmekten başka çare yok.

fragtist-children-of-arkham-batman-telltale-bruce

Bruce Wayne’i farklı açılardan ele aldığımız yeni bölümde, politik kararlar veren ve çapkın kişiliğimiz ile adaleti Gotham’a getirmeye çalışan, insanların gözünde bir canavar olmaktan kaçan Batman arasında seçim yapmamız gerekiyor. 1 saat 30 dakikadan daha kısa olan bölümde, politikanın tam ortasında uyanıyoruz ve Bruce olarak taraf seçmemiz gerekiyor veya seçsek bile kartlarımızı doğru oynarsak, suyun akıntısını yönlendirmek kolaylaşıyor. İkinci bölümde Bruce’un geçmişiyle ilgili korkunç gerçekleri ortaya çıkartıyoruz ve işte tam bu noktada, Telltale’in kendi hikayesi öne çıkıyor. Bölümle ilgili hikaye anlamında daha fazla detayı yazmak istemiyorum. Açıkçası fazlası, sizin için hiç iyi olmayacaktır. Bu bölümde bilmeniz gereken egoist Bruce gibi mi olmak istiyorsunuz veya Batman’in yargısını “Batman” gibi mi dağıtmak, yoksa gerçekten düşmanlarınıza acı mı çektirmek istiyorsunuz. Açıkçası DC’deki Bruce’u bir kenara bırakıp, kendi hikayenizi de yönlendirmek isterseniz, işte size fırsat. Telltale, bazı koridorları kapamış olsa bile farklı tatlar her zaman iyidir. Bu yönüyle Episode 2: Children of Arkham, tam puan almayı başarıyor.

Batman: The Telltale Series – Episode 1: Realm of Shadows İncelemesi

Bu bölümde, bir önceki gibi dedektifçilik oynama kısmı geri planda bırakılmış. En büyük umudum, bir sonraki bölümlerde ilk bölümde olduğu gibi ipuçlarını bir araya getirmek ve sonuçları izlemek. Tabii diğer bir beklentim de sadece 30 dakikalık değil, daha uzun sürecek bulmacaların olması. İlk bölüme göre biraz daha hızlı biten Children of Arkham, bir sonraki bölümde muhtemelen çok daha detaylı ve başarılı olacak. Hikaye konusunda biraz eksik kalan bu bölüm, ufak tefek geri dönüşlerle, üçüncü bölümü tamamlayan yapı taşlarına sahip. Ne de olsa Telltale, her zaman bir sürprizi yan cepte saklar. Söz konusu Batman ise durumun ne kadar ciddi olduğunun, muhtemelen farkındadırlar.

fragtist-children-of-arkham-batman-telltale

Bir önceki bölümde bizi zorlamayan seçimler, bu bölümde ciddi can yakabiliyor. Bir yandan Batman olarak “aslında Batman böyle yapmalı!” diye yargı dağıtabiliyorsunuz veya “Bruce olsa kesin bu hatunu tavlardı” deyip, farklı yerlerde hikayeyi dallandırıp budaklandırabiliyorsunuz. Hikaye Telltale’in ama seçim sizin. Bakalım sizin seçiminiz, Batman’i nerelere sürükleyecek? Keyifli oyunlar.

FRAGTİST DEĞERLENDİRME

7 / 10

Macera türünü ve Telltale'in oyunlarını seviyorsanız, kaçırmayın.
Tahmin edilmesi zor olaylar örgüsü
Karakter seslendirmeleri
Batman'in zekasını hissettiren bir bölüm
Dövüş sahneleri

Oynanış süresi kısa
Gotham modellemesi daha iyi olabilirdi. Telltale'ın az da olsa günümüze ayak uyduran grafiklere ihtiyacı var.


Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.