Batman: The Telltale Series – Episode 3: New World Order İncelemesi Batman: The Telltale Series – Episode 3: New World Order İncelemesi

Batman: The Telltale Series – Episode 3: New World Order İncelemesi

HaberİncelemelerOyun HaberleriOyun İncelemePC 27 Ekim 2016 12:03 Ceyda Doğan Karaş

Bir yanda Harvey, bir yanda Selina ve diğer yanda Bruce'un tüm hayatı. Batman: The Telltale Series - Episode 3: New World Order incelemesi sizlerle. Batman: The Telltale Series – Episode 3: New World Order İncelemesi

Bruce Wayne, Bruce Wayne olalı böyle işkence görmedi. Nasıl mı? Telltale Games‘in Batman: The Telltale Series oyunu sayesinde bambaşka bir Bruce ile karşı karşıyayız. Tabii ki hala Batman olarak kararlarımızı verirken dikkatli olmamız veya “farklı bir hikaye olsaydı ne olurdu” sorusuna istinaden riskleri hiçe saydığımız oyunumuzun yeni bölümü, Batman: The Telltale Series – Episode 3: New World Order olarak karşımızda.

Batman: The Telltale Series – Episode 1: Realm of Shadows İncelemesi

Batman: The Telltale Series – Episode 2: Children of Arkham İncelemesi

Daha önce Batman’in Telltale serisini oynamadıysanız, bu incelemeyi okumamanızı tavsiye ederim. Farkında olmadan suratınızın ortasına spoiler damgasını yemeniz mümkün. Bir önceki bölümleri merak edenler, yukarıdaki linkleri inceleyebilirler.

Hikayemize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu sefer Bruce olarak daha büyük riskler alıyoruz ve Wayne isminin omzumuzdaki yükünü ciddi anlamda hissediyoruz. CEO olarak ayrıca hayatımız risk altında. Bir önceki bölümde sevgili Penguin ortalığı iyice karıştırmıştı. Selina Kyle ile Harvey Dent arasında seçim yapmamız gereken bir önceki bölümde, siz kimi seçtiğiniz bilemiyorum ancak ben oyumu Harvey’den yana kullandım. Gotham’ın başına geçmesi için elimizden geleni yaptığımız veya belki de yapmadığımız Harvey’nin durumu, bu bölümde kritik noktalara ulaşıyor. Henüz yüzü yanmamış ancak aldığı ilaçların yarattığı kişisel bozukluklar, aklınıza Two Face ismini getirecek.

Bu bölümde Two Face’e yavaş yavaş dönüşen Harvey, üzerindeki baskıyı azaltmak için elinden geleni yapıyor. Bruce olarak dilersek ona yardım edebilir ya da Jim Gordon’ın çağrılarına kulak verip, bir kahraman olmaya çalışabiliriz. Seçim bizim. Spoiler olmaması adına çok detay yazmak istemiyorum, zira bu bölümde dilersek içimizdeki nefreti Penguin’e kusabilir ya da Selina ile kaçamak aşk yaşayabiliriz. Belki de ikisi birden? Telltale Games, bu bölümde güzel göndermeler ve birkaç şaşırtıcı detaylarla oyuncuyu mutlu etmeyi başarıyor. Bir önceki bölümün ağırlığı ve yavaşlığını, biraz dedektifçilik oynayarak ve biraz da Bruce olarak daha fazla mücadele ederek kapatıyor.

fragtist-batman-telltale-series-new-world-order

Her Telltale oyununda olduğu gibi bu oyunda da bir şeyler eksik. Oyunun PC versiyonunda ufak tefek bug’lar ve bazı grafikler hatalar mevcut. Karakterlerin bazı konuşmaları ve dudak hareketleri birbirine uymayabiliyor veya yapmacık görünebiliyor. Telltale’in kendi tarzı olduğunun farkındayım ancak yıl olmuş 2016, biraz daha şu işin üzerinde çalışsalar fena olmaz. New World Order bölümünün diğer gözümden kaçmayan detayı ise özet geçerken “benim seçimlerimin” dışında görüntülerin seçilmesi. Bir önceki bölümde Selina’yı öpmeye kalkmadım veya son saniyedeki seçimimde Harvey’i tercih ettim. Ancak yeni bölüme başlarken, “bir önceki bölümde” kısmındaki özet videosu, farklı seçimlerimi gösterdi. Anlık bug’lanma veya Telltale’in “öylesine bir video koyalım gitsin” kafasında bir şeyler yaşamış olabilirim. Çok da büyütülecek bir konu değil aslında.

fragtist-batman-telltale-new-world-order

New World Order’da seçimlerimiz daha kritik konuşmaları ve aksiyonu beraberinde getiriyor. Children of Arkham’da aldığımız kararlar, New World Order’daki detayları şekillendiriyor ve hikaye de buna bağlı olarak gelişiyor. Aslında yeni bölümde daha fazla aksiyon olsa bile olaylar, Children of Arkham’a oranla daha yavaş. Aksiyon var, dövüş de var, hatta ipucu toplama kısmı da var ancak gelişme kısmı daha yavaş. Bunun nedeni ise Bruce olarak insan ilişkilerinde daha çok öne çıkıyoruz. Selina, Harvey, Jim, Alfred ve birkaç karakterle daha karşılaşıp, belli seçimleri yaptığımızda hikaye farklı yönlere kayıyor. Eh, oyunun güzel yanı da bu zaten.

Kısacası yeni Telltale Games’in Batman bölümü, bir öncekilere oranla daha detaylı ve daha şaşırtıcı içerikleri ön plana çıkartıyor. Telltale’ın oyunlaırnı seviyorsanız ve bir önceki Batman bölümlerini de oynadıysanız New World Order’ı da denemelisiniz.

2D Shooter’ın Piksellerle Tekrar Buluşması – BUTCHER // Misafir Çocuğu

FRAGTİST DEĞERLENDİRME

7.5 / 10

Batman karakterini seviyor ve Telltale oyunlarını da takip ediyorsanız, kaçırmayın.
Gotham'ın havasını yansıtan bir bölüm
Karakterler arasındaki ilişkilendirme başarılı
Şaşırtıcı bölüm sonu
Ufak tefek grafik bug'ları


Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.