Batman: The Telltale Series – Episode 5: City of Light İncelemesi Batman: The Telltale Series – Episode 5: City of Light İncelemesi

Batman: The Telltale Series – Episode 5: City of Light İncelemesi

HaberİncelemelerOyun HaberleriOyun İncelemePC 15 Aralık 2016 14:50 Ceyda Doğan Karaş

İlk sezonun son bölümü olan City of Light ile şimdilik Batman'e veda ediyoruz. Bakalım Telltale Games, Batman'e nasıl bir son hazırlıyor. Batman: The Telltale Series – Episode 5: City of Light İncelemesi

DC’nin epik kahramanı Batman, Telltale Games’in son oyunu Batman: The Telltale Series ile farklı maceralara yelken açmamızı sağlıyor. Sezonun son bölümü City of Light, önceki bölümlerden daha fazla aksiyonun yanında, dedektifçilik oynayabileceğimiz detayları da ön plana çıkartıyor. Eğer Telltale Games’in Batman’ini henüz denemediyseniz, birazdan okuyacaklarınız spoiler içerecektir.

Batman: The Telltale Series – Episode 1: Realm of Shadows İncelemesi

Batman: The Telltale Series – Episode 2: Children of Arkham İncelemesi

Batman: The Telltale Series – Episode 3: New World Order İncelemesi

Batman: The Telltale Series – Episode 4: Guardian of Gotham İncelemesi

Batman: The Telltale Series’in önceki bölümlerde neler oldu merak ediyorsanız, yukarıdaki incelemelerimize göz atabilirsiniz.

Şimdilik oyun dünyasına veda eden oyunumuzun son bölümü Batman: The Telltale Series – Episode 5: City of Light olarak karşımıza çıkıyor. Seçimlerimizin bizi zor durumda bıraktığı macera oyunumuzda, Harvey’den tutun, Joker’e kadar birçok karakteri, tekrar gün yüzüne çıkartıyoruz. Bir önceki bölümde seçimlerimizle doğru orantılı olarak, son bölüm oldukça farklı ilerliyor. Bu fark, zırhımızdan tutun, GCPD (Gotham City Police Department)’ye kadar birçok detaya işliyor. Penguen’i durdurup, bilgilerimizi gizli tuttuysak, Harvey’nin tüm şehri kaosa sürüklemesine neden olmuşuzdur. Ya da Harvey’i durdurup, Penguen’in Batman’e ait olan teknolojisini kontrol etmesini sağlamışızdır. İşimiz zor değil mi? Evet bayağı…

Bir önceki bölümde kişisel tercihim, Alfred’e yönelmek ve doğal olarak Batman’in teknolojilerini geri planda bırakmak oldu. Pek sevgili Penguen de Wayne soy isminin hakkını vererek, CEO’luğun tadını çıkarttı. Gptham’da drone’lar kol gezerken, Batman olarak şehirde suçluları durdurmak oldukça zor hale geldi. Ancak evimiz ve Alfred’in güvenliği kesinleşti. Dahası var: Vicki’nin ardın Lady Arkham olduğunu biliyoruz ancak BatComputer’ın tam olarak çalışamaması, araştırmalarımızı oldukça etkiliyor. Bu da doğal olarak Batman değil de Bruce olarak olaylara müdahale etmemiz gerektiği anlamına geliyor. Açıkçası son bölümde daha çok Bruce’u ön plana çıkartıp, senaryoyu o şekilde değerlendirmek daha eğlenceliydi. Sizin seçiminiz ne olacak bilemiyorum ancak Bruce, bu bölümde oldukça önemli rollere sahip. 

Episode 5: City of Light, diğer bölümlere oranla daha fazla aksiyonu ön plana çıkartıyor. Özellikle Lady Arkham ile yaptığımız kapışma öncesinde işler daha tatlı hale geliyor. Bu bölümün güzel yanı, birçok seçim gibi bizi zor durumda bırakan konuşmaların, hızlı gelişmesi. Ayrıca bir önceki bölümle doğru orantılı olarak zırhımız ya daha güçlü ya da daha güçsüz. Bu da belli sorunları çözerken Batman veya Bruce olarak bazı seçimleri değerlendirmemiz gerektiği anlamına geliyor. 

Sezonun en güzel bölümü olduğunu düşündüğüm City of Light, tabii ki ikinci sezonu dört gözle beklememizi sağlayacak detaylarla son buluyor. Tahmin edilebilir bile olsa ikinci sezonda belki de Harley Quinn görmek pek tatlı olabilir. Joker varsa, Harley’i de görmeyi istemek en doğal hakkımız. Ancak Telltale Games’in daha farklı yönlere savrulup, DC’nin tanınan yüzlerini tek seferde bir araya getirmesindense, beklenmeyen hikayeleri bir araya getirmesini tercih ederim.

Kısacası City of Light, sezonun en güzel bölümü olmayı başaran detaylarla süslü, hızlı dövüş mekaniklerinin eklenmesiyle birlikte başarılı bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölümün belki tek kötü yanı, tahmin edilebilir olayların yanında, “şok etkisi” yaratmayan detayların ön plana çıkması. Aman aman “hadi canım!” dediğimiz pek olay yok. Daha çok aksiyon ve sonuç ilişkisi bir arada. Hazır sezon sonu gelmişken, eğer daha önce Telltale’in Batman’ini denemediyseniz, zaman şu andır. 

FRAGTİST DEĞERLENDİRME

7.5 / 10

Telltale ve DC bir araya gelse ne olur merakınız varsa, hazır sezon sonu gelmişken deneyebilirsiniz. Sezonun en başarılı bölümü kesinlikle City of Light olmuş.
Aksiyonu bol bir bölüm
Daha önceki bölümlerde yapılan seçimlerin, bu bölümü oldukça fazla etkilemesi
Hem Batman, hem de Bruce olarak önemli işlerin sorumluluğunu alabilmemiz
Heyecan verici hikaye gidişatı
Şok etkisi yaratmayan seçimler
Tahmin edilebilir olaylar örgüsü


Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.