Battlefield V ile Bilinmeyen WW2 Hikayelerine Gidiyoruz! | İnceleme Battlefield V ile Bilinmeyen WW2 Hikayelerine Gidiyoruz! | İnceleme

Battlefield V ile Bilinmeyen WW2 Hikayelerine Gidiyoruz! | İnceleme

İncelemelerOyun İnceleme 29 Kasım 2018 15:05 Sonat Samir

Battlefield V ile daha önce anlatılmamış, bilinmeyen WW2 hikayelerini oynamaya gidiyoruz! Çöllerden ormana hatta Norveç'in fiyordlarına! Battlefield V ile Bilinmeyen WW2 Hikayelerine Gidiyoruz! | İnceleme

Battlefield oyunlarını ilk çıktığı zamandan beridir oynuyorum. Kimi oyunu sevmeyip hemen bırakmış olsam da kimi oyunda uzun saatler geçirdim. Hep de söylerim serinin en sevdiğim oyunu Bad Company 2 olmuştu, bir de BF3 tabii ki. BF1 için gaza gelip tam paket satın almış ancak 8-10 saat dayabilmiştim, harcadığım paraya üzülmedim değil. Ancak Battlefield V daha ilk trailer’ı ile insanlardan negatif tepki almış olsa da benim çok ilgimi çekmişti, peki BFV nasıl olmuş?

Tek kişilik senaryo(cuk)

Battlefield V tek kişilik senaryo ya da hikaye artık adını siz koyun, kısmını bir şekilde inatla devam ettiriyor. Çöllerden ormana, Norveç’in fiyordlarına derken bir çok farklı mekanı geziyoruz. Hep en bilindik savaş alanlarını oynadığımız BF serisinde bu sefer İkinci Dünya Savaşı’nın anlatılmamış hikayelerine dalıyoruz. Daha oyunun başında Nordlys isimli Norveç’te geçen bölümde annesini kurtarmaya çalışan Norveçli bir direnişçiyi oynuyoruz.

Fransız Lejyonu içerisinde bulunan Senegalli Müslüman sömürge askerlerinin hikayesini anlatan bir başka bölüm olan Tirailleurs ise hikaye olarak yine oldukça etkileyici. BF1’in tek kişilik kısmında da oyun temelini hikaye anlatmak üzerine kurulmuştu burada da bu sistem aynı şekilde devam ediyor.  Bu nedenle de uzun bir senaryo değil daha çok bir senaryocuk sizleri bekliyor diyebilirim. Ancak güzel bir senaryocuk, çünkü şahsen bittiğinde keşke daha uzun olsaydı dedim.

Sen bize Multiplayer’ı anlat!

Tabii ki çok oyunculu mod! Standart Battlefield formü bu oyunda da işliyor tabii ki. Sınıflar yine taarruz, sıhhiye, ağır makinalı ve keskin nişancı olarak ayrılmış durumda. Silahlar da sınıflar gibi kullandıkça seviye atlıyorlar ve bu sistem benim en sevmediğim sistem oldu BF serisine eklemiş olan. Bu seviyeler sayesinde silaha yeni dürbünler ve nişangahlar takabiliyoruz. Silahlarınızın namlusundan kabzasına kadar tüm özelliklerini farklı görsel skinlerle değiştirebiliyorsunuz.

Ancak sevdiğim bir kısım var o da oyun tarzımıza göre silahın özelliklerine ince ayar çekebiliyor olmam oldu. Örnek vereyim elinizdeki silah ile orta uzak mesafede zor geliyorsa tüfeğin uzak mesafede %10 daha isabetli atış yapmasını sağlayan özelliği açabiliyoruz. Bu da her bir oyuncunun benzer silah ile farklı mesafelerde isabetli atış oranının değişmesine olanak sağlıyor.

Artık her FPS oyunun vazçeilmez kısmı karakter skinleri Battlefield V’te de yerini almış durumda. Açık konuşayım bir çok skin çok şekilli ve güzel ancak standartların dışına çıkınca da savaş alanın ben buradayım diye bağırmanıza sebep oluyor.

Oyunun heralde en büyük ve gereksiz tartışma çıkaran kısmına geleyim o da karakterlerin erkek ya da kadın olabiliyor oluşu. İstediğinizi seçme şansına sahipsiniz ve evet savaşta ön cephelerde savaşan kadınlar vardı arkadaşlar, biraz araştırırsanız sizler de bulup okuyabilirsiniz.

Görevler ve görevler!

Yine artık bir çok online oyundan alıştığımız günlük ve özel görev tipleri var. Günlük olanlar çok basamaklı görevler ve biraz daha basit olanlar şeklinde ayrılmışlar. Tamamladıkça oyun içerisinde harcayabileceğimiz puanlar topluyor skin ve yetenek falan açıyoruz. Bu da haliyle bize durmadan oynamak için sebep veriyor.

Savaş modları!

Conquest, Grand Operations, Team Deathmatch, Breakthrough, Frontlines ve Domination bunlar zaten BF1’den de bildiğimiz modlar. Ancak Battlefield V’te haritadaki savunma sistemlerini değiştirebiliyor olmanız. Evet, oyunun videolarından da bol bol gördüğünüz üzere kum torbaları, tank engelleri, dikenli teller, siperler gibi öğeleri kullanarak oyun içerisinde savunmanızı kuvvetlendiriyor. Ancak bunları önceden belirlenmiş yerlere yapabiliyoruz. Bu bir işe yarıyor mu derseniz, kesinlikle yarıyor. Unutmadan ekleyeyim, oyuna bir de biliyorsunuz ki Battleroyale modu gelecek, bakalım o nasıl olacak hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Takım oyunu! Takım oyunu! Takım oyunu!

Tüm Battlefield oyunlarında olduğu gibi Battlefield V’te de takım oyunu oynamak gerekiyor. 32 tane rastgele adamdan oluşan bir takımda takım oyunu geçekleştirmek tabii ki her zaman olduğu gibi bu oyunda da oldukça zor. Açıkçası ben zaten tek başıma bu tip oyunlardan çok uzun soluklu keyif alamadığım için arkadaşlar ile oynamayı tercih ediyorum, en azından bir squad olarak yinede bolca eğlenilebiliyor, hatta bazen uyum içerisinde oynayan tek squad olsanız bile bireysel olarak başarılı işler yapan oyuncuların da eforlarına destek vermiş oluyor ve bir bakmışsınız oyunu kazanıyorsunuz.

Grafik, ses, müzik!

BC2, BF3/4’ten sonra grafik, ses ve müzikleri ile en çok keyif veren oyun oldu Battlefield V. Eğlence ve aksiyon bakımından on numara. Kendinizi yüksek bütçeli bir savaş filminde hissetmeniz için gerekli olan tüm materiyale sahip.

Asıl soru almaya değer mi?

Açık konuşayım, bir arkadaşınızda oyun varsa almadan önce mutlaka kendisinden isteyin ve deneyin. Şu sıralar hepimizin bildiği bir gerçek, oyunlar malesef pahalı. Oyun yeni dinamikleri ile önceki oyuna göre çok daha farklı. Ben Battlefield 1’i sevmemiş, eğlenememiştim. Ancak Battlefield V güzel geldi, eğlendiriyor. Sizin için de öyle mi olacak, bunu bilemem.

Oyunu tarafımıza sağlayan Kinguin’e teşekkür ediyoruz, eğer satın almak isterseniz Kinguin’i bir ziyaret etmekte fayda var.

Assassin’s Creed Odyssey – Legacy of the First Blade Hikayesi Başlıyor!

FRAGTİST DEĞERLENDİRME

8 / 10Sonat Samir

Herşey 1993 senesinde arcade salonunu keşfetmesi ile başladı. Daha sonra eve giren Atari 2600 ile işlerin boyutu çok değişti. Video oyunları artık hayatının vazgeçilmez bir parçası. FRP hobisi ise hayatında ayrı bir öneme sahip.