Civilization V: Brave New World İncelemesi Civilization V: Brave New World İncelemesi
Oyun incelemesi  yazmak bana asla zor bir iş gibi görünmemiştir. Ama şunu iyi biliyorum, iyi bir oyunun yazısını yazmak zor. Hele hele Civilization serisinden yazıyorsanız… ehem,... Civilization V: Brave New World İncelemesi

fragtist_civilization_v_brave_new_world-1

Picture 1 of 8

Oyun incelemesi  yazmak bana asla zor bir iş gibi görünmemiştir. Ama şunu iyi biliyorum, iyi bir oyunun yazısını yazmak zor. Hele hele Civilization serisinden yazıyorsanız… ehem, montla, öhem, boşaltım gerçekleştirin, daha iyi. Yok yahu, eleştiri, puanlamadan, beklentilerden falan bahsetmiyorum. Orası hiç sıkıntı değil. Asıl sıkıntı şu: Oyunu bırakmak istemiyorum! Bi tur daha oynayıp yazsam aslında daha iyi olabilir. Ya da şey, şu savaş bitsin, öyle yaziym. Hem belki farklı bir gözlem yaparım. Hatta! Ben en iyisi yeni bi oyuna başlayıp apayrı bir taktik deneyeyim, bakalım nasıl olacak?

Zor arkadaşlar. Çok zor. Ama işte sırf sizleri mutlu etmek için bu büyük zorluklara katlanıyoruz. Oynadım, oynuyorum, görünüşe göre daha oynayacağım. Karşınızda Civilization V: Brave New World ve ben önincelemedeki sözümün arkasındayım, oyun olmuş!

Önincelemede detaya girmek istememiştim, incelemede de girmeyeceğim. Zira bir içerik rehberi hazırlıyorum. Ama tabii önincelemenin aksine elimde bitmiş bir oyun ve daha fazla tecrübe var. Aslında yazıya başlarken muhabbet eder gibi bir akış düşünmüştüm ama çok uzatmam gerekebilir, o yüzden parçalara bölüp yazacağım.

CESUR YENİ BAĞZI ŞEYLER

Genişleme paketlerini hepimiz aynı şey için alıyoruz: Daha fazla içerik. Ben de konuya buradan gireceğim. Yeni mekaniklerle başlayalım.

Diplomasi
Temel diplomasi aynı kalsa da, diplomatik galibiyet oldukça değişti. Civ serisi takipçileri eski Birleşmiş Milletler‘i hatırlayacaklardır. Artık öyle ileri çağlara da gerek yok, bir ülke diğer tüm ülkelerle karşılaştığında, artık tüm ülkeler otomatik olarak birbiriyle tanışıyor ve Dünya Kongresi kuruluyor. Bu kongrede, çeşitli kararlar alınması için öneriler veriliyor ve her ülke sahip olduğu delege sayısı kadar oya sahip oluyor.  Delegeleri artırmanın çeşitli yolları var, bazı dünya harikaları ve şehir devletlerle müttefik olmak gibi. Kararlar arasında şehir devletere ticaret yolu ambargosu, belli bir ülkeyle ticaret ambargosu, great person’lardan bilimsel olanların çıkışını hızlandırıp, sanatsalları yavaşlatmak ya da tam tersi, dünya harikalarından daha fazla kültür elde etmek gibi seçenekler var.
Benim çok hoşuma giden başka bir seçenek dizisi de, olimpiyatlar ya da uluslararası uzay istasyonu gibi projeler. Bu projelerin yapımı kabul edildikten sonra, şehirlerinizde Wealth ya da Research gibi bir seçenek çıkıyor ve üretimi bu projelere yönlendirebiliyorsunuz. Proje için gereken üretim toplandığında, en çok üretimi gerçekleştiren, ikinci olan vs çeşitli ödüller kazanıyorlar. Örneğin Dünya Fuarı için birinci olana 20 tur boyunca %100 ekstra kültür geliyor, ikinci ücretsiz bir sosyal politika kazanıyor, üçüncü de bir sonraki altın çağa 500 puan yaklaşıyor.

Son olarak ileri çağlarda bu kararların arasında dönüşümlü olarak bir seçim yapılıyor. Bu seçimi kazanabilirseniz, diplomatik galibiyete ulaşıyorsunuz.

Diplomasi konusundaki bir değişiklik de, diplomatlar. Artık bir casusu düşman başkentine yollarsanız, ona casusluk yerine diplomat görevi verebiliyorsunuz. Diplomat olarak görevlendirilen casuslar bilim çalmıyorlar ancak bilgi toplamaya devam ediyorlar. Ek olarak farklı bir ideoloji (bkz Kültür) seçen bir ülkede propaganda gerçekleştirerek turizminizi artırıyorlar. Diplomatik dokunulmazlıkları olduğu için öldürülmeleri de mümkün değil.Ekrem Atamer

Oyun oynamaya bir başlayıp bir daha bırakamamış, Blizzard ve Valve'ı fazlasıyla seven adam. Naber?