Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue İncelemesi Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue İncelemesi

Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue İncelemesi

HaberİncelemelerOyun HaberleriOyun İncelemePlayStation 29 Ocak 2017 01:05 Ceyda Doğan Karaş

Üç mükemmel yapımı Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue'da bulmak mümkün. KHIII'e hazırlık yapmak şart. Detaylar incelememizde. Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue İncelemesi

“Çok fazla dünya var ancak tek bir gökyüzünü paylaşıyorlar – tek gökyüzü, tek kader” Kairi
(Kingdom Hearts II)

Disney ve Square Enix’in efsane isimlerinin bir araya geldiği yapım Kingdom Hearts (KH), maceranın belli kısımlarını yaşamayanlara özel mükemmel bir oyunla karşımıza çıkıyor: Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue. Sora, Kairi, Riku, Axel, Xion, Roxas, Donald, Goofy, Mickey ve daha fazlasının bir arada olduğu oyunumuzda, bu sefer farklı maceralara açılıyoruz. Tabii ki oyunun içeriğini bilenler, muhtemelen büyük bir sürprizle karşılaşmayacaklar. Ancak her şeye rağmen pek sevgili Kingdom Hearts, zamanınızı çalmayı hak eden yapımlar arasında olmayı başarıyor.

Hikayeyi bilmeyenler için Kingdom Hearts, arkadaşlığın ve dostluğun arasındaki o ince çizgiyi öğretir. Olaylar, baş kahramanımız Sora’nın başka bir dünyaya çekilmesiyle başlar. Destiny Adaları ve dostlarından çekilip koparılan Sora, Keyblade isimli özel bir silahla tanışır. Bu kılıç Heartless (kalpsizler) denilen, siyah ve sadece zarar vermeye yönelik yaratıkları durdurmak için kullanılmaktadır. Traverse Town’da kendisini yalnız bulan Sora, Donald ve Goofy ile tanışır. Onlar da kralları Mickey’i aramaktadır ancak Mickey aslında bambaşka bir görevdedir. Tüm dünyanın ve bulundukları evrenin zaman içerisinde bozulacağını bilen Mickey, dengeyi korumak için kendisini özel bir göreve atar. Bundan sonrasında Sora, birbirinden farklı maceralara atılır. Daha farklı yaratıklar, rüya yiyiciler ve efsanenin dile getirdiği Kingdom Hearts’a (tüm ışığın kaynağı, muazzam bir güç) bile ulaşan Sora, arkadaşları için büyük fedakarlıklar yapar. Tabii ki Sora gibi Keyblade kullanıcı başka kahramanlar da vardır…

PlayStation 4 platformumuzda oynayabildiğimiz Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue içeriğinde; Kingdom Hearts Dream Drop Distance HD, Kingdom Hearts 0.2: Birth by Sleep – A Fragmentary Passage ve Kingdom Hearts χ Back Cover yer alıyor. Bir al, üç öde kafasında düşünebilirsiniz. 

Kingdom Hearts Dream Drop Distance HD: Yanına HD etiketini alıp, daha kaliteli grafiklerle karşımıza çıkan Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance, Nintendo 3DS platformunda oynanabiliyordu. 7 farklı Dünya’ya adım atabildiğimiz oyunda, Sora ve Riku’yu sırasıyla kontrol ediyoruz. Disney’deki belli karakterleri öne çıkaran bu oyunda, adından da anlayacağımız üzere, hikayemiz daha çok uyku modunda ilerliyor. Daha detaylı açıklamak gerekirse, Sora’yı kontrol ederken belli bir süre sonra rüyaya dalıyor ve hikayeye Riku’nun gözünden devam ediyoruz. Aynı durum, Riku için de geçerli. İki karakterin de oynanışı ve hikayesi, birbirini etkiliyor. Birbirlerini tamamlayan hikayeler olduğu için senaryoda, amacının dışına çıkmıyoruz. Aynı zamanda her uyku moduna girdiğimizde karakterimizin belli yeteneklerini güçlendirme şansımız da var.

Bu oyunda asıl amaç, gücümüzün test edilmesi. Sora ve Riku’nun gerçek birer Keyblade master olduklarını kanıtlamaları istenir. Sora, buna karşı çıkar ancak Riku, içindeki karanlığın kalbinde bir yerde olduğunu ve test edilmesinin gerektiğini düşünür. Sora da biricik dostunu yalnız bırakmaz ve hikayemiz bu şekilde şekillenmeye başlar. İlk oyundan hatırladığımız Ansem, Xemnas ve Organization XIII, tekrar başımızı belaya sokmaktan geri kalmazlar. Olayımız ise uykuya dalmış Dünyaları tekrar uyandırmaktır ve bu sırada test edilirken, Sora ve Riku olarak gücümüzü kanıtlama şansına sahip oluruz.

Bu oyunda Dream Eater adında farklı yaratıklar mevcut. Bu yaratıklar Spirit ve Nightmare olmak üzere ikiye ayrılıyorlar. Nightmare, iyi rüyaları yiyip, kabusların ortaya çıkmasına neden oluyor. Tıpkı Heartless, Nobodies gibi karanlığı amaç edinen bu yaratıkların Spirit formu ise eğitilebiliniyor. Dream Eater yaratıp, yanımızda savaşmalarını, ayrıca onları eğitip daha güçlü olmalarını sağlayabiliriz. Amacımız Nightmare yani kabus isimli yaratıkları yok etmek olduğu için Dream Eater’larımızı sık sık kontrol etmemiz gerekiyor. Kısacası bu yaratıkların biri ışıktan, diğeri karanlıktan besleniyor.

Her farklı bir dünyaya girip sorunları çözerken, Riku’nun ve Sora’nın farklı bakış açılarını öğreniyoruz. Bu da hikayeyi oldukça eğlenceli ve bir o kadar da detaylı yapan nokta. Oyun, TPS modunda ve belli kombolarla düşmanları yok etme üzerine dayalı. Seviye atladıkça ise canımız da dahil olmak üzere, verdiğimiz hasar artıyor. Tıpkı diğer Kingdom Hearts serileri gibi çizgi romanımsı havaya sahip olan oyunun grafikleri, herkese hitap eden türden değil. Ancak bir kere alışırsanız, sırf hikayenin hatırına bu detaya takılmazsınız.

Oyunun müzik kısmı ise efsanedir. 3×3 Eyes, Samuari 7, D. Gray Man gibi yapımlarda notalarıyla dinleyenlerin kulak pasını silen Kaoru Wada, bu oyunda da harikalar yaratmış.Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.