Marvel vs Capcom Infinite PS4 İncelemesi Marvel vs Capcom Infinite PS4 İncelemesi

Marvel vs Capcom Infinite PS4 İncelemesi

İncelemelerOyun İncelemePlayStation 25 Eylül 2017 07:30 Sonat Samir

Marvel vs Capcom Infinite ile artık herkes evinde kolayca combo yapabilecek. İki dev evreni bir araya getiren oyun tekrar karşımızda! Marvel vs Capcom Infinite PS4 İncelemesi

Şöyle ilk olarak sizi güzel bir combo ile baş başa bırakayım, hemen sonrasında ise devam edelim.

Evet combomuzu izlediğimize göre devam edebiliriz. Marvel vs Capcom dövüş oyunları karşımıza birden çok defa çıktılar. Şimdi ise karşımızda Marvel vs Capcom Infinite var. Çok sevilen evreni muhteşem bir şekilde bir kez daha bir araya getirmiş durumda Infinite, çünkü oyunda Marvel’dan Ultron, Capcom’dan ise Sigma baş düşmanlarımız ve bu iki çılgın bir araya gelerek Ultron Sigma karakterini oluşturuyorlar. Oyun iki evreni bir araya getirirken sadece Ultron ve Sigma’yı değil aynı zamanda da iki evrenin de en bilinen bölgelerini bir araya getiriyor aslında. Örneğin, New York, Metro City ile birleşiyor ve New Metro City adında yeni bir yer ortaya çıkıyor. Dormammu’nun yarattığı Dark Dimension ise Capcom’un Darkstalkers Kingdom’ı bir araya gelerek Dark Kingdom adında bir bölge yaratıyor. Tabii bütün bunların gerçekleşmesine sebep olan olay ise Ultron Sigma’nın, Space Stone ile Reality Stone’u kullanmasından kaynaklanıyor.

Daha da detaya girmeden önce oyunun Unreal Engine ile geliştirildiğini söylemekte fayda var. Son zamanlarda eğer oyun motorları ile çok ilgili değilseniz bile sizin de dikkatinizi çekmiştir. Dövüş oyunları arka arkaya UE ile gelmeye devam ediyorlar. En son UE ile gelen dövüş oyunlarından bir diğeri ise Tekken 7 olmuştu. UE’in gücünden yararlanan oyun, etkileyici grafikler, efektler, karakterler, arka planda olan bitenler derken gözlerimize ziyafet çektiriyor.

Gelelim hikaye kısmına. Oldukça keyifli başlıyor ve devamında gelişen olaylar ile daha da eğlenceli hale geliyor. Zaten biraz önce ana mevzudan da bahsetmiştim, haliyle derim ki Story kısmını oynamamazlık etmeyin. Ancak bu oyunu merak ediyorsanız zaten Arcade ya da diğer modlara dalmadan önce Story’i bir temizlersiniz diye düşünüyorum. Güzel sürprizler sizi bekliyor olacak.

Gelelim asıl mevzu olan dövüş sistemine. Dövüş sistemi eğer önceki oyunları oynamışsanız tanıdık gelecek, kolayca alışabildiğiniz, basit bir oynanış ancak ustalaşmak istediğinizde ise zaman alan bir sistem. Ben dövüş oyunlarından hiç anlamam alırım kontrolü rastgele tuşlara basarım diyen arkadaşlarınız ya da sizin bile görsel olarak çok keyifli combolar çıkartabileceğiniz bir oyun olmuş, eh zaten öncekiler de farklı değildi aslında. Ancak oyunun en önemli özelliği tabii ki Infinity Stone‘lar. Bu taşlar sayesinde oyun farklı bir boyut kazanıyor. Her bir taşın kendine has bir özelliği var. Bu özellikler sayesinde ise daha stratejik dövüşler yapabiliyoruz.

Oynadığımız karakterlerin zayıf kaldıkları yöne göre bir taş seçerek bu açığı kapatabiliyor ya da tam tersi zaten güçlü olduğu yönünü daha da kuvvetli kılabiliyoruz. İlla bir örnek vermem gerekirse ise yavaş kalan bir karakteri Time kullanarak hızlandırabiliyor ya da zaten hızlı olan bir karakteri daha da hızlandırabiliyoruz diyebilirim. Hatta benzer şekilde verdiğimiz hasarı Power kullanarak da daha fazla artırabiliyoruz. Artık buradaki seçim tamamen bizim kişisel tercihimize göre yönleniyor.

Karakterler demişken toplamda 30 adet karakter bulunduğuna değinmeden geçmek olmaz. Nemesis‘ten tutun Ryu, ondan tutun, Arthur‘a kadar her iki evrenin de en sevilen karakterleri oyunda yer alıyor. Ultron’u dahi seçebildiğimiz oyunda malesef Thanos bile oynanabilir durudmayken Ultron Sigma malesef oynanabilir değil. Ancak eminim ki daha da karakter eklenecektir bu oyuna, en azından umuyorum ki öyle olur 🙂

Story modu şöyle bir oynarsınız değiştim değil mi? Peki Story bittiğinde arcade dışında bize ne kalıyor? 2v2 oldukça eğlenceli ve tabii ki offline oynanabiliyor. Evde eğlenceli dövüş partileri için birebir. Bunların dışında bir de olmazsa olmaz online modlarımız var, onlar da Raked Match, Begginers League. Ranked her oyunda olduğu gibi kazandıkça oyuncuların seviye atladığı mod. Ancak “abi ben o stressi çekemem” diyorsanız sizi Casual karşılaşmalar bekliyor. Begginers League ise oyuncuların kendi aralarında lig tadında maçlar yaptıkları bir mod.

PS4 platformunda oynadığım oyunda round sonlarında hafif kasılmalar vardı, ancak dövüş esnasında herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Haliyle oynanabilirliğiyle de bir sıkıntı yaratmamış oldu. Tabii o kasmayı görmek insanı biraz mutsuz ediyor, ancak ufak bir yama ile en kısa zamanda çözülebilecek bir sorun olduğunu düşünüyorum.

İncelemeyi kapatırken son olarak bir iki cümle daha eklemem gerekirse, Marvel vs Capcom Infinite dövüş oyunu meraklıları ve türün çok da iyi oyuncusu değilim ancak eğlenmek istiyorum diyenlere kesinlikle keyifli dakikalar geçirtecek bir oyun olmuş. Hatta benim gibi eve sizden daha kötü oynayan arkadaşlarınızı çağırıp “olm bakın siz de çok rahat combo yapabilirsiniz” diyerek onların da eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Oldukça kaliteli grafiklere, müziklere ve seslere sahip olan bu oyunu uzun süre oynarız diye düşünüyorum.

FRAGTİST DEĞERLENDİRME

8 / 10

Artık siz de evde kolayca combo yapmak istiyorsanız kaçırmayın. Kaliteli içeriği ile türe ilgisi olan oyuncuların edinmesi gereken bir oyun olmuş.
Kolay Oynanış
Bolca Karakter
Kaliteli Grafikler, Sesler, Müzikler
Round Sonu FPS düşüşü
Hareketlerin daha zorlayıcı olmasını seven oyuncular için sıkıcı olabilme ihtimali


Sonat Samir

Herşey 1993 senesinde arcade salonunu keşfetmesi ile başladı. Daha sonra eve giren Atari 2600 ile işlerin boyutu çok değişti. Video oyunları artık hayatının vazgeçilmez bir parçası. FRP hobisi ise hayatında ayrı bir öneme sahip.