No Man’s Sky PC İncelemesi No Man’s Sky PC İncelemesi

No Man’s Sky PC İncelemesi

İncelemelerOyun İncelemePC 9 Eylül 2016 12:40 Sonat Samir

Üzerine çok konuşulan No Man's Sky'ı PC platformunda da oynadık. Yerden yere vurulan oyun PS4 üzerinde sıkıntılıydı. Bakalım PC tarafı nasıl? No Man’s Sky PC İncelemesi

Büyük sıkıntılar ile çıkış yaptı, üzerine çok uzun süre konuşuldu. Herkes farklı yorumlar yaptı, kimisi yılın oyunu olacağını iddia ederken kimisi yılın en patlak oyunu olacağını söyledi. Ortaya çıkan sonucu zaten hepiniz biliyorsunuz. Biz de ofiste birçok kez Ceyda ve Berk ile oyunun muhabbetini çevirdik.

No Man’s Sky PS4 İncelemesi

Hatta birkaç arkadaşımız ile daha konuştuk onların da fikirlerini aldık. Genel olarak üçümüzün ve bir iki arkadaşımızın dışında No Man’s Sky’a karşı abartı olduğunu düşündüğümüz bir nefret var. Aslında bu nefretin sebebi de hepimizin bildiği sebeplerden dolayı, çoklu oyuncu desteğinin gelmemiş olması, bahsi geçen zibilyon tane farklı gezegenin ve yaratıkların aslında olmayışı yani belirli bir sayıdaki renk ve çevre paleti içerisinden rastgele bir araya gelerek yaratılan gezegen ya da canlıların oluşu çok kalp kırdı.

fragtist-no-mans-sky-almali-mi-blog-yazisi-ss1

Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de oyunun ilk tanıtımında izlediğimiz o muhteşem videodan sonra elimize aldığımız oyunun, adeta bir downgrade şöleni oluşu herkesin çok ama çok kalbini kırdı. Nelerin vaad edildiği ancak oyunda nelerin olduğu ile ilgili bir çok videoya “No Man’s Lie” diye Youtube’da aratarak erişebilirsiniz.

Ancak başta da dediğim gibi bizim ve birkaç arkadaşımızın beklentileri o kadar normal düzeydeydi ki oyunu oynarken “Hmm aslında hiç fena değil, o kadar abartıp şişirmeseler bu oyun sevilirmiş” dedik. Çünkü keşif oyunlarını oynamayı seviyorsanız, bu oyunda da aslında istediğinizi bulacaksınız. Tamam gezegenler dediğim gibi kısıtlı bir renk ve çevre paleti içerisinde yaratılıyor; ancak o kadar büyük ki, dolaş dolaş bitmiyorlar. İniş yaptığınız gezegenlerde farklı şartlar altında kalacaksınız, kimisi çok soğuk olacak, kimisi çok sıcak. Asit yağmurlarının olduğu ya da radyasyonun yüksek olduğu gezegenler bulacak iniş yaptığınız gezegenlerde farklı iklim değişikliklerine maruz kalacaksınız.

Farklı gezegen tiplerinde ve bu gezegenler üzerinde yaşayan canlıları keşfederken bir de hem düşman hem dost ırklar ile karşılaşacaksınız. Onların dillerini kelime kelime öğreneceksiniz. Bir de sürekli bahsi geçen mineral konusu vardı; yeni mineraller keşfedecek onları birleştirip yeni mineraller ortaya çıkaracaktık falan ancak oyunda bu konu sadece mineralleri toplamak, topladığınız mineraller ile ekipmanlar yapmak üzerine kurulu. Bir de bu ekipmanları yapabilmek için gerekli planları bulmanız gerekecek, bazı oyuncular oyunun başında bir plan bulurken bazen diğer oyuncuların bulamadığı ile ilgili muhabbetler de duydum.Sonat Samir

Herşey 1993 senesinde arcade salonunu keşfetmesi ile başladı. Daha sonra eve giren Atari 2600 ile işlerin boyutu çok değişti. Video oyunları artık hayatının vazgeçilmez bir parçası. FRP hobisi ise hayatında ayrı bir öneme sahip.