The Collider 2 İncelemesi The Collider 2 İncelemesi
The Collider 2, uzaydaki koca bir geminin içerisinde hız yapmanın ne kadar keyifli olduğunu anlatacak kadar adrenalin dolu bir oyun. Detaylar incelememizde. The Collider 2 İncelemesi

Görev esnasında bazı parçacıkları yok etmemiz isteniyor. Bunu yapmak için imleci hedefin üzerine getirdiğimizde silahlar otomatik olarak ateşleniyor zaten. Bunun dışında başka herhangi bir silah sistemine sahip değiliz. Silahımızı bir de her bölgenin son görevindeki boss’lara karşı kullanıyoruz. Ki onların karşısında durmak da çok kolay değil, savunma sistemleri kafanızı allak bullak edebiliyor. Ama bir süre sonra hareketlerine alışıyorsunuz ve yapmanız gerekenin sadece iki temel hareketten ibaret olduğunu anlıyorsunuz. Saldırılarındak kaçtıktan sonra boss’un merkez çekirdeğini vurabilmek için öncelikle köşedeki yardımcı hücreleri havaya uçurmanız gerekiyor. Ondan sonra düşman üzerine ateşinizi yoğunlaştırabilirsiniz.

the_collider_2_fragtist_2

Hangarda geminiz için iki farklı geliştirme seçeneği bulunuyor. Biri kalkan şarj olma süresini kısaltıyor, biri de iticilerin çalışma süresini artırıyor. Hangi gemiyi alırsanız alın, yaptığınız geliştirmeler tüm gemiler için geçerli olacaktır. Oyunda size yardımcı olacak güçlendirmeler de bulunuyor. Göreviniz sırasında gördüğünüz güçlendiriciler şu işe yarıyor;

 • Soğutma: Bu güçlendirmeyle, iticileri belli bir süre kadar motoru ısıtmadan rahatça kullanabiliyorsunuz.
 • Mıknatıs: Bu güçlendirmeyle, etraftaki kredileri kendinize doğru çekebiliyorsunuz.
 • 2 Kat Puan: Bu güçlendirmeyle, mevcut görevdeki puanlarınızı ikiye katlayabiliyorsunuz.
 • Kalkan: Bu güçlendirmeyle, kısıtlı bir süre için platformların ve engellerin içinden geçebilecek kadar yüksek enerjili kalkana sahip olabiliyorsunuz.

Ana menüdeki “Upgrades” sekmesinden yukarıdaki güçlendiricileri de geliştirebiliyorsunuz. Soğutma, mıknatıs ve kalkan güçlendirmelerinin işlev sürelerini uzatırken, 2 Kat Puan’ın size verdiği puanı katlayabiliyorsunuz.

Senaryo modunun dışında bir de “Survival Mode” var. Bu mod için daha çok haftalık turnuva diyebiliriz. Geminizle yapabildiğiniz en fazla puanı yapmaya çalışırken, puan tablosunda diğer oyuncuların önüne geçmeye çalışıyorsunuz. Kendi sınırlarınızı zorlamak istiyorsanız deneyin derim.

the_collider_2_fragtist_1

Oyun, grafiksel olarak bir indie oyunun sahip olması gereken kaliteye sahip. Oyunun büyük bir çoğunluğu zaten bitmek bilmeyen bir koridorda geçtiği çok hızlı bir gemiyi kontrol etmeye çalışırken geçtiği için grafik olarak büyük bir arayışa girmiyorsunuz. Ama grafiklerin verdiği bir atmosfer ve heyecan var, o konuda geliştirici firma kesinlikle çok iyi bir iş çıkarmış, hele ki süre sınırının olduğu bir görevde heyecan dorukta oluyor.

Ses efektleri konusunda ortalama bir iş çıkartılmışsa da, müzikler konusunda biraz daha iyi işler çıkarılabilirdi diye düşünüyorum. Veya son zamanlarda uzay konulu bilim kurgu filmlerindeki müzikler yüzünden mi beklentilerim bu kadar yüksek bilmiyorum ama biraz daha hızlı tempo müzikler kullanılsaydı fena olmazdı.

the_collider_2_fragtist_4

Bu arada eklemeden geçmeyeyim. The Collider 2, Steam VR ve diğer VR cihazlarıyla uyumlu çalışıyor.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Farklı türde bir yarış deneyimi yaşamak istiyorsanız, bir de hız tutkunuz varsa alın derim.
 • Atmosfer
 • Görev sayısı
 • Survival Mode
 • Yüksek hız hissiyatı
 • Her görevde değişen engeller
 • Müzikler
 • Düşman unsurların az olması


Fatih Eş

Çocukluk yıllarını TNT2’li bilgisayarında Quake, Soldier of Fortune ve Carmageddon gibi başyapıtları oynayarak geçirdi. Melodeath ve Power Metal ise hayatının vazgeçilmezi. Astronomi, bilim - kurgu ve teknoloji meraklısı şahsiyet.