Plants vs Zombies: Garden Warfare 2 İncelemesi Plants vs Zombies: Garden Warfare 2 İncelemesi
Zombi ve bitkilerin ölümcül savaşına davetlisiniz. Tarafınızı seçtiniz mi? Plants vs. Zombies Garden Warfare 2 incelememiz sizlerle. Plants vs Zombies: Garden Warfare 2 İncelemesi

Bir yanda zombiler, bir yanda da kendi canını kurtarmaya çalışan bitkiler. Doğru okudunuz, bitki. Mısır, ay çiçeği, gül, portakal ve daha fazlası ayaklanmış, dünyayı ele geçirmeye çalışan zombilere karşı savaşıyorlar. Bu oyunda insan diye bir kavram yok veya ortalığı kana bulayan zombi sürüsü de yok. Bu oyunda, bizi kendi tarafına çekmeye çalışan bitkiler ve zombiler var. Karşınızda  Plants vs Zombies: Garden Warfare 2.

Mobil platformlarda oldukça popüler olan oyun Plants vs Zombies, yanına Garden Warfare isimini alarak daha eğlenceli bir oyun haline geldi. TPS türünün nimetlerinden yararlananan oyunumuz, PopCap Games tarafından geliştirildi ve dağıtımcılığı ise Electronic Arts‘a ait. TPS’nin yanında daha çok tower defense (kule savunma) konusunu kendisine ana fikir alan oyun, bir tarafta zombilerin bir tarafta onları durdurmaya çalışan bitkilerin savaşını anlatıyor. Plants vs Zombies: Garden Warfare, sadece multiplayer olarak oynanıyordu ve eski konsollara da çıkış yapmıştı. Yeni üyemiz olan Plants vs Zombies: Garden Warfare 2’de hem hikaye modu (kısmen), hem de çoklu oyuncu modu bulunuyor. Kim derdi ki bezelye, mısır vb. fırlatan dostlarımızın bu kadar sempatik ve eğlenceli olabileceğini.

Fragtist-Plants-vs-Zombies-GW2_20160229130432

Dilerseniz co-op, dilerseniz multi veya tek başınıza rahat rahat takılabileceğiniz Plants vs Zombies: Garden Warfare 2, ilk oyunda eksik olan birçok şeyi bünyesine ekleyerek harmanlanmış. Oyuna başlar başlamaz bir ay çiçeğini kontrol ediyor ve yavaş yavaş eğitim kısmını tamamladıktan sonra farklı bitkileri seçebiliyoruz. Yeni başlayanlara veya ilk oyunu oynamayanlara ders niteliğinde olan bu tanıtım bölümü, “sevimli” zombilerimizi öldürerek ilerlememizi istiyor. Bir şekilde sokağın güvenli noktasına ulaştıktan sonra, yaşadığımız evrenin arka bahçesinde soluğu alıyoruz. Burada bize görevler veren çeşitli paneller ve bir de garajımız mevcut. Aynı zamanda bitkilerimizi süslemek ve farklı renkte görünmelerini sağlayan etiketleri incelemek de mümkün. Kısa bir alıştırma ardından bahçemizi keşfediyor ve görevleri tek tek toplamaya başlıyoruz. Bu arada hemen hemen her bir görev, bizleri kule savunma kafasında farklı mekana taşıyor ancak dilersek, arka bahçemizden çıkıp etrafa bodoslama dalmak da mümkün. Seçin bitkinizi, önünüze gelen tüm zombileri yok edin. Ancak unutmayın, seviye mantığı işleyen oyunda, her zombiyi kolay kolay öldüreceğinizi düşünmeyin. Bazıları ciddi can yakıyor.

Oyunda 3 farklı mod bulunuyor. Hikaye modu, Co-op modu ve Multiplayer mod. Çoklu oyuncu yani multiplayer modu, 24 kişiye kadar destekli.  Sunucular da “şimdilik” çatır çatır çalışıyor ve inanılmaz eğlenceli. Zaten oyunun en sevilen kısmı da çoklu oyuncu modu.

Oynanışta karakter çeşitliliği, ilk oyuna nazaran daha fazla. 14 farklı sınıftan oluşan bir koleksiyonumuz mevcut. Her bir sınıfın farklı özellikleri var. Bazı bitkilerimiz destek sınıfı gibi (ay çiçeği) takım arkadaşlarını iyileştiriyor, bazı bitkiler ise uzaktan yüksek hasar verebiliyor. Bazı bitkilerimiz de yakın dövüşte, oldukça etkili. Her sınıfın, 3 farklı yeteneği var ve bunları işlevsel olarak kullanmak önemli. Zombi sayısı artınca, işler bayağı karışabiliyor. Plants vs Zombies: Garden Warfare 2’de sadece bitkilerin tarafında savaşmaya gerek yok. Zombilerin tarafına geçerek, teknolojik silahlarla bol bol mısır haşlamak da mümkün. Sınıfları tanımanın en güzel yolu, rastgele birini seçmeniz ve kendinizi bahçenin dışına çıkartarak, ortalığı dağıtmanız.

fragtist-Plants-vs-Zombies-GW2_20160229125932Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.