Grand Theft Auto V [İlk Bakış] Grand Theft Auto V [İlk Bakış]
Üç Karakterin Harika Yolculuğu Yazının başında bu “üç karakterli oynanış sistemi” nin seride bir ilk olduğunu söylemiştim. Bunun sebebi, serinin daha önceki oyunlarındaki derinliğin... Grand Theft Auto V [İlk Bakış]

Üç Karakterin Harika Yolculuğu

Yazının başında bu “üç karakterli oynanış sistemi” nin seride bir ilk olduğunu söylemiştim. Bunun sebebi, serinin daha önceki oyunlarındaki derinliğin istenen boyutta olması; ancak bir sonraki GTA tecrübesi için yeterli gelmemesi. İşte bu yüzden yapımcılar, daha derin bir hikâye anlatabilmek için üç karakter çözümüne yönelmişler.

Fragtist_gtav_3

Hikâye demişken, GTA V genel olarak banka soygunları etrafında işleniyor. Üç karakterimizin tam olarak nasıl buluştuklarını henüz bilmiyoruz ancak seride belki de ilk defa “para” bu kadar önemli bir rol üstlenecek. GTA IV’ün en sevilen bölümlerinden olan banka soygununun çok daha detaylı halini oyun boyunca görebileceğiz. Yapımcıların söylediğine göre oyunun başlarında alıştırma adına basit soygunlar olacakken, oyunun sonlarına doğru hatayı affetmeyen ve çok profesyonel soygunlara da girişebileceğiz.

Oynanış mekaniklerine geçmeden önce, belki de GTA V’i bu kadar ayrı kılan en büyük özelliklerinden birine de değinmek gerekiyor. Bildiğiniz gibi yeni oyunda San Andreas’a geri dönüyoruz. Bu oldukça iyi bir haber, çünkü yapımcıların söylediğine göre o dönem teknolojinin sınırları nedeniyle istedikleri derinlikle bir şehir yaratamamışlardı. Neyse ki şu anda neredeyse sınırsız bir güç kullanıyorlar ve bu da bizi serinin en büyük haritasıyla buluşturuyor. Şimdi sıkı durun. GTA V’in haritası: GTA: San Andreas, GTA IV ve Red Dead Redemption haritalarının toplamından daha büyük! Bu kadar büyük bir haritanın her köşesi de detaylarla dolu. Hatta söylenenlere göre, şehrin altındaki denizin derinlikleri bile özel olarak tasarlandı. Yani artık dibe dalmak (ki oynanış mekaniklerinde kendine yer buluyor) artık bir hobi olmaktan çok, çeşitli hazineler bulmak için de önemli hale geldi.