Xbox’ın Tarihine Kısa Bir Bakış Xbox’ın Tarihine Kısa Bir Bakış
Hazır Xbox One ülkemiz içerisinden resmi olarak girmişken, konsol ve Xbox markası hakkında genel bir bilgi verelim dedik. Bu konsol buralara nasıl geldi, hangi... Xbox’ın Tarihine Kısa Bir Bakış

Hazır Xbox One ülkemiz içerisinden resmi olarak girmişken, konsol ve Xbox markası hakkında genel bir bilgi verelim dedik. Bu konsol buralara nasıl geldi, hangi yollardan geçti, nasıl markalaştı ve marka olarak nasıl telefon/tablet gibi cihazlarda da karşımıza çıkar hale geldi? “Xbox’ın Tarihine Kısa Bir Bakış” isimli dosya konumuzda, tümünün cevabunu bulacaksınız. Buyrun.

İLK XBOX
Microsoft’un bir oyun konsolu geliştirme fikri, ilk olarak 1998’de ortaya çıktı. Kevin Bachus, Seamus Blackey, Otto Berkes ve Ted Hase, yazılım devinin konsol departmanını kuran isimler olarak tarihe geçtiler; elbette Bill Gates’in projeye onay vermesi sonrası.

İlk olarak “DirectX Box” ismiyle anılan konsol, Windows 2000’in temellerine kurulacağı için geliştiricilere esneklik sağlayacak ve rakip sistem PlayStation 2’nin iki kat işlem kapasitesine sahip olacaktı. Bundan iki sene sonra Microsoft, konsolu ortaya çıkarmaya başladı. 10 Mart 2000’de gerçekleştirilen GDC’de Bill Gates, Xbox’ı anlatırken oldukça mutlu görünüyordu; ancak pek çoğu için bu, oyun konsolundan ziyade şık bir tasarıma sahip bir bilgisayardı esasında.

Fakat Microsoft, Xbox’ı insanlara daha iyi anlatmak için çalışmalarını sürdürdü. E3’te de konsolun adını epey adını duyuran firma, Halo’nun ardındaki isim olan Bungie Studios’u 30 Milyon dolara satın aldığında oyun camiasında epey bir ses getirmişti. Bu satın almanın, çok sonra ne denli doğru bir karar olduğu da ortaya çıkacaktı.

fragtist-xbox-in-tarihine-kisa-bir-bakis-2Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.