AMD FreeSync Teknolojisi HDMI Kablolara Geliyor! AMD FreeSync Teknolojisi HDMI Kablolara Geliyor!
AMD, FreeSync teknolojisini HDMI kablosu üzerinden monitörlerimizde kullanabilmemizi sağlayan özelliği resmi olarak duyurdu. Detaylar haberimizde! AMD FreeSync Teknolojisi HDMI Kablolara Geliyor!

AMD geçtiğimiz yaz aylarında gerçekleşen Computex 2015 fuarında yeni nesil FreeSync standardını tanıtmıştı. FreeSync teknolojisini HDMI kablosu üzerinden monitörlerimizde kullanabilmemizi sağlayan özellik resmi olarak duyuruldu.

Fragtist - AMD FreeSync (1)

AMD‘nin FreeSync teknolojisi ekran kartının monitör ile konuşma sorunlarını çözmeyi amaçlıyor. Bu sayede monitördeki yırtılmalar, düşük kare sayıları ve bazı performans sorunları ortadan kaldırılıyor. Ancak bu teknolojiden faydalanabilmek için FreeSync destekli bir ekran kartı ve monitörünüzün olması gerekiyor.

Fragtist - AMD FreeSync (2)

Bugüne kadar FreeSync destekli bir monitör almak istediğimiz zaman DisplayPort görüntü çıkışına sahip bir monitör satın almamız gerekiyordu. Yeni nesil FreeSync teknolojisi ile bu standardı da ortadan kaldırmış oluyoruz. Bu sayede daha uygun fiyata sahip HDMI monitörlerde de FreeSync teknolojisini kullanabileceğiz. Ayrıca AMD‘nin FreeSync teknolojisi NVIDIA‘nın G-SYNC teknolojisinden farklı olarak özel bir donanıma da gerek duymuyor.

Fragtist - AMD FreeSync (3)

Peki, bu teknoloji nasıl çalışıyor? HDMI 1.2 görüntü standardını destekleyen AMD Radeon ekran kartlarına gelecek olan bir sürücü güncellemesi ile kullanılmaya başlanacak. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor. Bu teknoloji henüz 4K monitörleri desteklemiyor. AMD, HDMI kablosu üzerinden 4K görüntü aktarımını desteklemediği için 4K monitör kullanıcıları bu teknolojiyi DisplayPort bağlantısı üzerinden kullanmaya devam edecekler.

Fragtist - AMD FreeSync (4)

Monitör üreticileri de AMD‘nin yeni nesil FreeSync teknolojisini içeren monitörlerini piyasaya çıkarmaya başladılar. Şimdiden Acer XF290C, LG 34UM58A, LG MP68, Samsung CF791, Samsung CF770, Samsung CF591, Samsung CF390 ve Samsung SF350 olmak üzere 8 adet monitör satışa sunulmaya hazırlanıyor. Monitörlerin çıkış tarihi ise, henüz açıklanmadı. Yeni nesil FreeSync teknolojisi mobil dünyaya da ilk adımlarını atıyor. Bu tarafta da Lenovo dünyanın ilk FreeSync destekli üst seviye dizüstü bilgisayarını duyurdu. Lenovo Y700 adındaki model hem iş hem de oyun odaklı bir bilgisayar olarak karşımıza çıkıyor. 899$ fiyat etiketiyle piyasaya çıkacak olan dizüstü bilgisayarın çıkış tarihi ise, henüz açıklanmadı.Özgür Deveci Editor

Amatör Fotoğrafçı, Bilim Kurgu Meraklısı, Sinema Tutkunu, Anime & Manga Hayranı, MOBA & MMORPG Bağımlısı, Nightcore Aşığı, Galatasaray Taraftarı ve Oyun Editörü