Asus ROG Gladius İncelemesi Asus ROG Gladius İncelemesi
KULLANIM Şimdi gelelim farenin kullanım özelliklerine. Tüm ayarlamalarımızı kolayca yaptık ve oyuna daldık. FPS’lerden FPS beğendik, hep aynı oyunlar zaten: Titanfall, Metro Last Light... Asus ROG Gladius İncelemesi

KULLANIM
Şimdi gelelim farenin kullanım özelliklerine. Tüm ayarlamalarımızı kolayca yaptık ve oyuna daldık. FPS’lerden FPS beğendik, hep aynı oyunlar zaten: Titanfall, Metro Last Light Redux, Bioshoch Infinite, (Benchmark yaparken multitasking çalışabiliyorum.-Mert) Biraz CS:GO, biraz Heroes and Generals. Peki fare nasıl performans sergiliyor?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki farede, Logitech’in FPS faresi G402’nin rahatlığını pek bulamadım. Bunda elbette çok uzun süredir bu fareyi kullanıyor olmamın etkisi var, ki biraz kullanınca, elimin de ufak ufak alıştığını söyleyebilirim. Yine de, özellikle FPS konusunda tercihim G402 olurdu benim. Neden?

Öncelikle farenin tıklama hissi pek hoşuma gitmedi. Sanki ekstra bir güç gerekiyormuş gibi bir şey hissediyorum her tıklayışımda. Bu çok büyük bir sorun mu? Elbette ki hayır. Kişisel bir yorum mu? Dibine kadar. Size sadece, her iki fareyi de denemenizi salık vereceğim, eğer ki bir FPS faresi arıyorsanız. Cevabı kendiniz bulacaksınız zaten.

İkinci eksikliğini hissettiğim şey de, DPI’ı anlık düşüren/yükselten o meşhur tuş oldu elbette. FPS oynarken kullanmaya alıştığım bu tuşu, diğer farelerde de arar oldum artık, ki bu da bir alışkanlık meselesi. Bilginiz olsun.

Bunların haricinde fare, uzun kullanımlarda bile çok sorun yaşatmadı diyebilirim. Malzeme kalitesi ve rahatlığı da üst düzeyde ve elinizin terlemesini engelleyecek yapıda. Kısacası Asus, Gladius ile güzel bir iş çıkarmış. Biraz daha çevik ve ayrıntıları ince düşünülmüş bir fare olabilirmiş sanki ama, o kadar da olacak artık.

asus-rog-gr8-fragtist-21

DİĞER BİR İKİ NOT
Öncelikle farenin 20 milyon tıklamaya dayanıklı olan Japon yapımı Omron düğmeleri değiştirilebiliyor ve yedek tuşlar da kutudan çıkıyor (bize gönderilen sample’da yoktu gerçi). Böylelikle tuş ömrü, en az iki kat artmış oluyor. Güzel.

Tuşları değiştirmek için ayakları sökmek gerekiyor, ancak neyse ki Asus, ekstra ayaklar da eklemiş. Böylelikle bu iki elementi değiştirerek, farenize ikinci baharını yaşatmış oluyorsunuz. Farenizin ömrü de, kırılmadığı vs. müddetçe iki kat artmış oluyor. Bu adımından ötürü Asus’u takdir etmek gerek.

Son olarak, farenin ağırlığının değiştirilemediğini ve şık bir taşıma çantasıyla geldiğini de belirtmeliyim. Farenin teknik özelliklerini aşağıda görebilirsiniz:

TEKNİK ÖZELLİKLER
6400DPI’lık optik sensör,
6 adet programlanabilir tuş,
Oyun sırasında DPI değişikliği
Çözünürlük: 50 – 6400 DPI
Maks. hızlanma: 50 G
Maks. hız: 200ips
USB bildirme hızı: 2000Hz
Tuşlar (Sol/Sağ): Japon yapımı, değiştirilebilir Omron tuşlar ile 20 milyon tıklama
Ağırlık: 127 gram (fare + kablo)
116 gram (kablosuz hâlde)
Uzunluk: 126mm
Genişlik: 67mm
Yükseklik: 45mm
Kutu İçeriği: Fare, 1 x 2 metrelik örgü kablo, 1 x 1 metrelik plastik kablo, taşıma kılıfı, 2 adet Omron fare tuşu, 2 ROG sticker’ı, 4 fare ayağı

Fragtist_ROG-Gladius_specs

SONUÇ
Kişisel alışkanlıkla ilgili olarak birkaç noksanlığı olsa da, Asus ROG Gladius başarılı bir fare.

Burada cevap, sizlerin bir fareden ne beklediğiniz ve farenin sizi ne kadar tatmin ettiği. Bu soruları cevaplamak için de, aklınızda belirlediğiniz farklı modelleri denemeniz gerekiyor (gerçi Gladius’un 350TL olduğunu gördükten sonra fikriniz değişebilir). Sonrasında tercihinizi yapacak, dilediğiniz modeli almış olarak eve döneceksiniz zaten.

Bir sonraki incelememizde görüşmek üzere diyoruz o zaman. Esen kalınız.

FİYAT: 315TL (KDV Dâhil)Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.