Asus ROG GR8 İncelemesi (Türkiye’de İlk! / Video) Asus ROG GR8 İncelemesi (Türkiye’de İlk! / Video)
Geçtiğimiz haftalarda Asus’un G20’sini konuk etmiş, pek bir beğenmiştik. Hatta “beğenmek” kelimesi yetersiz kalır, cihaza hayran olmuştuk resmen. Şimdi de G20’nin küçük kardeşi GR8’le... Asus ROG GR8 İncelemesi (Türkiye’de İlk! / Video)

Geçtiğimiz haftalarda Asus’un G20’sini konuk etmiş, pek bir beğenmiştik. Hatta “beğenmek” kelimesi yetersiz kalır, cihaza hayran olmuştuk resmen. Şimdi de G20’nin küçük kardeşi GR8’le birlikteyiz. Peki onu beğendik mi? Hayran kaldık mı? Bilmem… Gelin bakalım hep birlikte.

asus-rog-gr8-fragtist-27

Intel’in NUC, yani Next Unit of Computing dediği platformun en güçlü ve oyuncu üyesi diyebiliriz Asus GR8 için. Devamı nasıl gelecek, diğer firmalardaki durum ne bilmiyoruz şimdilik; ancak GR8, bu platforam için çok çok özel bir makine. Daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor diyebiliriz. Neyse, incelememize geçelim ve işi daha da detaylandıralım.

Öncelikle, elbette tasarım!

TASARIM
Elimizde, Asus’un ROG ailesine mensup bir birey var. Bu ne demek? Kalite, vişneye çalan bir kırmızı ve fümeye yakın bir siyah renk, oyuncu ruhu ve şık ROG logosu. Bunların hepsi, GR8’de mevcut. Öncelikle bunu kesinleştirelim.

İkincisi şu ki GR8, abisi G20’den de tasarım detayları taşıyor üzerinde. Örneğin Asus yetkililerinin de bahsettiği gibi cihaz, kırmızı taraflarında Maya’lardan alınmış bir tasarım detayı kullanıyor. Sol kapaktaki dört silikon ayak, bilgisayarın dikey ve yatay kullanıldığının göstergesi. Ön kısımda açma kapama, Miracast tuşu, kulaklık/mikrofon girişleri ve biri hızlı şarj desteği sunan iki adet USB 2.0 bağlantı noktası bulunuyor (videoda bunlar USB 3.0 diye hatırlamışım ancak 2.0. Yanlışlık olmasın). Alt kısmındaki nefes alan kırmızı ROG logosu da ayrı bir hava katıyor kesin. Cihazda, G20’de olduğu gibi herhangi bir aydınlatmanın olmadığını söyleyelim ama. Yalnızca 1,284kg olan bilgisayarın boyutları da şu şekilde: 6 x 24.5 x 23.8 cm.

Cihazın arka kısmına geçtiğimizde de pek çok bağlantı noktası görüyoruz. İlginçtir Asus, HDD durum LED’ini de buraya yerleştirmiş. Onun altında ses bağlantıları, S/PDIF optik çıkış, HDMI, DisplayPort, Intel Gigabit Ethernet, dört adet USB 3.0, 19V güç girişi ve yan kapağı açmamıza yarayan kilit/Kensington kilidi bulunuyor. Yan kapağı açtığımızda, cihaza 8GB’a kadar ekstra bellek ve 2.5″lik bir HDD/SSD ilave edebileceğimiz yuvalar çıkıyor karşımıza. Süper.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.