Asus’tan Parmak Kadar Bilgisayar: Chromebit! Asus’tan Parmak Kadar Bilgisayar: Chromebit!
Tayvanlı dev Asus, yeni tanıttığı Chromebit ile oldukça beğeni topladı. Bu dongle, HDMI’la bağlanabildiği herhangi bir ekranı Chrome OS’li bir bilgisayar hâline getiriyor! Böylelikle... Asus’tan Parmak Kadar Bilgisayar: Chromebit!

Tayvanlı dev Asus, yeni tanıttığı Chromebit ile oldukça beğeni topladı. Bu dongle, HDMI’la bağlanabildiği herhangi bir ekranı Chrome OS’li bir bilgisayar hâline getiriyor! Böylelikle koca bir bilgisayar, minicik cepte taşınabiliyor.

Daha önce tanıttığı şu tür bilgisayarlarla “Ufal da cebimize gir artık Asus!” dediğimiz firma, görülen o ki dediklerimizi biraz fazla ciddiye almış. Asus’un tanıttığı yeni bilgisayar, büyükçe bir USB bellek kadar; ve tam teşekküllü bir bilgisayar. Üzerinde WiFi, Bluetooth, tam boy bir USB port ve microUSB bağlantısı bulunan bu bilgisayar, 4 çekirdekli Rockchip 3288 SoC‘a sahip. Bu da fansız bir soğutma ve 3W altı bir güç tüketimi anlamına geliyor ki, “Eh, daha ne olsun?” diyoruz. Akabinde, minik cihazın 4K H.264 ve 10bit H.265 videoları oynatabildiğini görüyoruz. Evet, şaşırmaya devam.

Asus, cihazın desteklediği çözünürlük hakkında herhangi bir bilgi vermemiş henüz. Farklı renk seçeneklerine de sahip ola Chromebit, kişisel ev kullanımları haricinde kimi mağazalarda vs. kullanılan koca bilgisayarların da yerini kolaylıkla alabilir. Tasarım olarak da, çevrilerek katlanılabilir yapısı sayesinde monitör arkasında / televizyon yanında vs anormal bir çıkıntı yaratmamasıyla dikkat çekiyor.

Bu yaz piyasaya çıkması beklenen bu ürün, Asus’a göre 99$’dan daha ucuz bir fiyat etiketine sahip olacak. Buralara gelir mi bilemeyiz; ancak gelirse, seve seve inceleriz kendisini (Asus, duy sesimizi).

Chrome OS hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Haberin ve görsellerin kaynağı: SlashGearYiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.