Bir VR Gözlüğü de NVIDIA’dan Geliyor Olabilir! Bir VR Gözlüğü de NVIDIA’dan Geliyor Olabilir!
NVIDIA, 3 Mart’ta “Oyunculuğun geleceğini değiştirecek bir ürün” tanıtacağını duyurmuştu. Peki bu ürün, bir VR gözlüğü olabilir mi? Shashgear’a göre NVIDIA, bu etkinlikte kendi VR... Bir VR Gözlüğü de NVIDIA’dan Geliyor Olabilir!

NVIDIA, 3 Mart’ta “Oyunculuğun geleceğini değiştirecek bir ürün” tanıtacağını duyurmuştu. Peki bu ürün, bir VR gözlüğü olabilir mi?

Shashgear’a göre NVIDIA, bu etkinlikte kendi VR gözlüğünü duyuracak. Bu, NVIDIA’nın GTX 970 ve 980’le (Maxwell’le) birlikte tanıttığı teknolojilerinden VR Direct‘in ön plana çıkarılması için iyi bir fırsat olabilir. Gözlük hakkında heyecan uyandıran bir diğer söylenti de, Tegra SoC‘lu, G-SYNC destekli olması ve NVIDIA GRID‘le birlikte çalışabilmesi! Eğer NVIDIA, kendi teknoloji ve servislerini ön plana çıkaracağı bu tür bir ürünle gelirse, bilgisayar ve mobil oyuncuların bir numaralı tercihi olabilir.

fragtist-haber-nvidia-3-mart-2015

NVIDIA CEO’su Jen-Hsun Huang, söz konusu ürün yahut ürünler hakkında “5 yıldan uzun süredir yapımda olan bu ürünler, oyunculuğun geleceğini değiştirecek kapasitede.” demişti. Bu da, firmanın yeni bir SoC yahut SHIELD tablet tanıtma şansını azaltan; VR gözlüğü gibi yepyeni bir ürün ortaya çıkaracak olma ihtimalini ise epey artıran bir açıklama. Kaldı ki firmanın, 64bit destekli Tegra X1 üzerinde çalıştığı da bir sır değil; o nedenle “Oyunculuğun geleceğini değiştirecek bir ürün” tabiri de, Tegra X1 yahut Tegra X1’li bir SHIELD tablet için fazla iddialı.

VR gözlüklerinin 2015 ve ileriki senelerde, pek çok firmanın odak noktası hâline geleceğini öngörmek mümkün. Daha dün, Valve’ın kendi VR gözlüğünü tanıtacağı haberleri gelmişti hatırlayacak olursanız. Facebook’u ardında alan OculusVR da, çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Bir diğer yandan Samsung da, GearVR ile VR dünyasına adım atmıştı geçtiğimiz aylarda. Gelen haber ve söylentiler, bu firmalarla birlikte daha çok firmaların da kendi VR gözlüklerini geliştireceğini gösterir nitelikte.

AR ile VR arasındaki farkı merak ediyorsanız şu bağlantıya; NVIDIA’nın bir iki sene evvel tanıttığı ve stereoskopik 3B deneyimi yaşatan Near-eye light field ekranlarının videosunu izlemek için aşağıya göz atabilirsiniz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.