Asus ROG Poseidon GTX 780 Platinum Edition İncelemesi Asus ROG Poseidon GTX 780 Platinum Edition İncelemesi
TEKNİK DETAYLAR NVIDIA GeForce GTX 780 GPU, PCI Express 3.0 desteği, 3GB GDDR5 video belleği, 954MHz GPU saat hızı (Boost’ta 1006MHz), 2304 CUDA çekirdeği,... Asus ROG Poseidon GTX 780 Platinum Edition İncelemesi

TEKNİK DETAYLAR
NVIDIA GeForce GTX 780 GPU,
PCI Express 3.0 desteği,
3GB GDDR5 video belleği,
954MHz GPU saat hızı (Boost’ta 1006MHz),
2304 CUDA çekirdeği,
6008MHz (efektif) bellek saat hızı,
384bit arayüz,
DVI-I, DVI-D, HDMI, DisplayPort çıkışları,
300W güç tüketimi. 6+8pin ekstra güç bağlantısı,
G-SYNC Ready, 4K desteği

fragtist-asus-rog-gtx-780-poseidon-platinum-6

Ürünümüzün teknik detayları böyle. Az önce de belirttiğim gibi, piyasadaki en güçlü GPU’lardan biri bu zaten. Üzerine Asus’un yaptığı hızaşırtmaları da görüyoruz; ki kart, referans tasarımdan %12’ye varan oranlarda daha hızlı çalışıyor. Daha hızlı, daha serin, çok daha yakışıklı bir GTX 780 bu.

Kartta kullanılan daha kararlı ve stabil (boğumlar, sertleştirilmiş MOSFET’ler ve Japon üretimi siyah metalik kapasitörler) bileşenler sayesinde Poseidon, sıcaklığa %20 ölçüde daha fazla dayanabiliyor ve 5 kata kadar daha uzun ömre sahip. DIGI+ voltaj düzenleyici modüüler sayesinde de kart, optimal sistem verimliliği, stabilite ve performans vadediyor. Tabi ki bu kadar strese dayanıklı olması, düz kullanıcılardan ziyade hızaşırtma yaparak kartın suyunu çıkaracak profesyonel kullanıcılar için büyük önem taşıyor.

Kutudan çıkan GPU Tweak yazılımı, GPU’nun altından girip üstünden çıkmamıza olanak tanıyor (saat hızları, voltaj, fan hızı vs. ayarlanabiliyor buradan). Bunun haricinde farklı kullanım önceliklerine göre profiller atayabiliyor; ön tanımlı Güç Tasarrufu ve Performans profillerini kullanabiliyoruz. GPU Tweak’in bir diğer güzelliği de, sürücü günceller gibi BIOS güncellemesi tarayıp, indirip, yüklemesi.

Son olarak uygulamanın, Streaming yapmamızı sağladığını da belirtelim.

fragtist-asus-rog-gtx-780-poseidon-platinum-4Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.