Asus Strix GeForce GTX 970 OC Edition İncelemesi Asus Strix GeForce GTX 970 OC Edition İncelemesi
Asus’un Strix ailesi, ufak ufak ofisimizi ziyaret etmeye devam ediyor. İlk olarak Asus Strix GeForce GTX 750 Ti ile Fragtist’e merhaba diyen seri, yakın... Asus Strix GeForce GTX 970 OC Edition İncelemesi

Asus’un Strix ailesi, ufak ufak ofisimizi ziyaret etmeye devam ediyor. İlk olarak Asus Strix GeForce GTX 750 Ti ile Fragtist’e merhaba diyen seri, yakın geçmişte de Asus Strix DSP ile kapımızı çalmıştı. Şimdiki misafirimiz de Asus Strix GeForce GTX 970 OC Edition.

NVIDIA’nın yeni güzellemesi GTX 970 grafik yongasıyla gelen Asus Strix GeForce GTX 970 (eh, adı üzerinde), tasarımı ve performansıyla oldukça beğendiğimiz bir kart oldu diyebiliriz. Kartın, rakiplerinden ayrıldığı kendine has özellikleri de var elbette; onları da birazdan sıralayacağım.

O zaman ufaktan başlayalım.

TASARIM
Ekran kartı dediğimiz şeyin tasarımı önemli midir? Kullanıcıdan kullanıcıya, sistemden sisteme değişen bir cevaba sahip bu soru; o nedenle şimdilik pas geçiyorum. Ancak şunu söylemeliyim ki Asus Strix GeForce GTX 970, gayet şık bir tasarıma sahip.

Daha şıkları ve daha havalıları var mı; evet. Ancak Strix’in, kasanızın içerisinde oldukça iyi durduğunu söylemeliyim. Strix baykuşunun yan taraftaki logodan bizlere baktığı kartın arkasında bulunan metal plaka, board’un daha serin ve korunaklı kalmasını sağlıyor (ürünü daha şık gösterdiğini de söylemeliyiz elbette). Elbette kasa içi hava akımı da burada önemli bir faktör.

Kartta kullanılan DirectCU II soğutucu dahilinde iki adet 10cm’lik fan mevcut. Asus’un verdiği rakama göre soğutucu, referans tasarıma göre %30’a kadar daha başarılı ve 3 kata kadar daha sessiz bir soğutma sunuyor. Onun haricinde Strix ailesinin soğutucularındaki özelliği hatırlar mısınız bilmem; zira GTX 750Ti incelemesinde bahsetmiştik. Olay şu: Bu seriye mensup kartların fanları, grafik yongası 65 dereceye ulaşmadan harekete geçmiyor. Şu anda bu yazıyı Strix’in bağlı olduğu test sistemimizden yazıyorum ve fanlar çalışmıyor mesela. Bu da hem elektrik tasarrufu, hem sessizlik, hem de fanların ve soğutucu bloğunun durduk yere tozlanmaması anlamına geliyor. Asus mühendislerini, bu çalışmalarından ötürü kutluyoruz, ne diyelim. Bir GTX 970 alacaksanız, sırf bu özelliğinden ötürü Asus Strix GeForce GTX 970’i önerebilir ve incelemeyi burada kapatabilirim aslında.

Ancak tabi ki öyle bir dünya yok. (:

fragtist-asus-strix-gtx-970-6

 Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.