HTC ve Valve’dan Sanal Gerçeklik Gözlüğü HTC ve Valve’dan Sanal Gerçeklik Gözlüğü
Tayvanlı akıllı telefon üreticisi HTC, Valve ile birlikte “Vive” isminde bir sanal gerçeklik gözlüğü geliştirdiklerini açıkladı. Vive, Valve’ın sanal gerçeklik teknolojisini kullanıyor. 1200 x... HTC ve Valve’dan Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Tayvanlı akıllı telefon üreticisi HTC, Valve ile birlikte “Vive” isminde bir sanal gerçeklik gözlüğü geliştirdiklerini açıkladı. Vive, Valve’ın sanal gerçeklik teknolojisini kullanıyor.

1200 x 1800 piksel ekrana ve 90fps yenileme hızına sahip olan gözlük, HTC’nin iddiasına göre diğer gözlüklerdeki performans sorununu tamamen ortadan kaldırıyor. Jiroskop, ivmeölçer ve lazer pozisyonlama sensörüne sahip olan gözlük, baş hareketlerimizi yüksek doğrulukla algılayabilecek. Sanal gerçeklik gözlüğünün bir diğer özelliği de, kendine has bir oyun kumandasıyla birlikte geliyor oluşu. Her iki elde de bulunacak olan bu kumandanın amacını firma, “Oyuncunun sanal dünya ile etkileşimini artırmak.” olarak tanımlamış. Bu kumandalar için de VR gözlüğü tarafından pozisyon takibi yapılacağını belirtmekte fayda var.

Gözlüğe içerik geliştirmek için Flight Simulator X geliştiricisi Dovertail Games, The Room’un yapımcısı Fireproof Games ve Cloudhead Games ile anlaşma yapılmış. Diğer partnerler arasında da Google, Lionsgate ve HBO bulunuyor.

fragtist-haber-htc-steam-vive

Bu yıl içerisinde piyasaya çıkması beklenen gözlük hakkında HTC, şu açıklamalarda bulunmuş: “Vive VR gözlüğü, Portal ve Half-life gibi efsane oyunların geliştiricisi Valve’la yapılan işbirliğiyle hayata geçirildi. HTC, dünyanın en iyi tüketici elektroniğini kullanıcıya sunan firmalardan; Valve da, sanal dünya geliştirme konusunda son derece usta. O nedenle bu birlikteliğin, özel bir sonucunun olacağını tahmin etmek hiç de zor değil.” HTC Global Pazarlama İcra Müdürü Jeff Gattis de, gözlüğü kullanmadan önce ön yargılı olduğunu söylemiş ve eklemiş: “Vive’ın olayı bu. Yapabildiklerine inanmak için, Vive’ı kullanmak gerek.

Valve geçtiğimiz günlerde, GDC 2015’te Steam Machine’ler ve son hâline getirilmiş Steam Controller’la birlikte bir de sanal gerçeklik gözlüğü tanıtacağını açıklamıştı.

Ürünün tanıtım videosuna aşağıdan göz atabilirsiniz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.