Leitz, Portable Mini Buetooth Speaker İncelemesi Leitz, Portable Mini Buetooth Speaker İncelemesi
Leitz beni gerçekten de çok şaşırtan bir firma. Önce şu ürünüyle hiç beklemediğim bir performans gösterdi ve evdeki çalışma odamın baş köşesine yerleşti. Şimdi de... Leitz, Portable Mini Buetooth Speaker İncelemesi

Leitz beni gerçekten de çok şaşırtan bir firma. Önce şu ürünüyle hiç beklemediğim bir performans gösterdi ve evdeki çalışma odamın baş köşesine yerleşti. Şimdi de şu küçücük hoparlöre sığdırılan özelliklerle ikinci sürprizini yaptı ve ofis masama kuruldu. Portable Mini Buetooth Speaker, 5V’lık güce sahip bir hoparlör. Teknik özelliklerini hemen aşağıda sıralayalım

Boyutlar (mm) 60 x 54 x 60
Çıkış gücü 5V
Güç kaynağı 5V ve dahili 400mAh; USB
Kablolar Tek kabloda 1 micro USB, USB 2.0 ve 3,5 mm ses çıkışı
Kullanım alanı PC, akıllı telefon ve tablet
Ağırlık (kg) 0.23

Şimdi gelelim bu ufaklığın yapabildiklerine:

Öncelikle kullanım alanı olarak telefon ve tablet denilse de artık bu ürünler iyice inceldiğinden ileride 3,5 yuvalarından vazgeçilebileceği ve bu ürünü kullanmak için adaptör almanız gerekebileceğini söyleyelim.

Bu minik canavarı çalıştırmadan önce USB yuvasından 2 saat boyunca şarjda tutmanız gerekiyor. Ürünün etrafını çevreleyen bir LED yüzük var. LED, ürünün şarjı azken kırmızı yanıyor. Şarjı doluyken yeşil rengiyle size “herşey yolunda” diyor. Yani şarjının bitmesine yaklaştığını anlayıp önceden önleminizi alabilyorsunuz.

Şarj mı dedim? Evet, bu hoparlör şarjlı. Tam şarj ettikten sonra 6 saat kadar kullanabiliyorsunuz. Bilgisayarınıza 3,5 mm’lik bağlantıyla takabileceğiniz hoparlör kablosuz kullandığınızda iletişimini bluetooth üzerinden yapıyor. Yani telefonunuza tanıtıp 0000 (dört sıfır) şifresini girdikten sonra bir harici hoparlöre kavuşuyorsunuz.

 

Telefona tanıttınız ama bir çağrı geldiğinde ne yapacaksınız? Burada tabii ki telefonunuzda ses kaynağını değiştirip telefonu elinize alabilirsiniz. Ama dilerseniz hoparlörün üstündeki play tuşuna basarak konuşmayı hoparlöre de alabilirsiniz. Çünkü bu hoparlörün üstünde bir de mikrofon bulunuyor! Eğer çağrıyı reddedecek seniz bu kezde play tuşuna uzunca basmanız yeterli olacaktır. Yani bu minik şeyle konferans toplantıda yapabilirsiniz.

Play tuşunun yanında bulunan iki ok sayesinde bir önceki ve sonraki parçaya da geçiş yapabilirsiniz.

Şimdi gelelim ürünün son özelliğine. Hoparlörün üzerinde bir microSD kart girişi var. Müzik parçalarınızı karta atıp hoparlöre takarak telefonunuzdan bağımsız bir playlist’i de çalabilirsiniz. Bunun için hoparlörün üstünde bulunan anahtarı MP3’e getirmelisiniz. Aynı anahtar hoparlörü açıp kapatmaya ve bluetooth’u açmaya da yarıyor.

Leitz, boyutlarına göre çok iyi ses veriyor. Tabii ki burada mükemmel bir performanstan bahsetmiyoruz ama en azından tizlerin kulak tırmalamadığı ve basların patlamadığından söz edebiliriz. Tabii sesi sonuna kadar açarsanız ister istemez rahatsız oluyorsunuz. Ofiste rahatlıkla müzik dinleyip bir odayı inletebildik. Bu minik canavarın yapabildiği şeyler amiyane tabiriyle “şaka gibi”.

Biz koca koca donanım editörleri ofiste ürüne sıkıştırılan yeteneklere şaşkınlıkla baktık ve gerçekten çok sevdik. Sıradan bir hoparlör gibi görünen ve  incelemeye geldiğinde “uff Çin işi saçma bir şey geldi” ön yargısıyla yaklaştığımız ürünü gün sonunda yavru kedi gibi seviyorduk.

Eğer böyle bir hoparlör arıyorsanız mutlaka denemelisiniz. Taşıması kolay, kullanması kolay. 4-5 kişi bir araya gelseniz ev partisi bile yaparsınız.Burak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.