BenQ RL2240HE 21.5″W Oyuncu Monitörü İncelemesi BenQ RL2240HE 21.5″W Oyuncu Monitörü İncelemesi
TEKNİK ÖZELLİKLER BenQ RL2240HE’nin teknik özellikleri şu şekilde: 21.5″ boyut, LED arka aydınlatma, TN panel, FullHD (1920 x 1080) çözünürlük (60Hz), 170°/160° görüş açıları,... BenQ RL2240HE 21.5″W Oyuncu Monitörü İncelemesi

TEKNİK ÖZELLİKLER
BenQ RL2240HE’nin teknik özellikleri şu şekilde:

21.5″ boyut, LED arka aydınlatma, TN panel,
FullHD (1920 x 1080) çözünürlük (60Hz),
170°/160° görüş açıları,
250cd/m2 parlaklık,
1000:1 statik kontrast, 12m:1 dinamik kontrast,
1ms G2G tepki süresi,
401  x  525  x  183 mm boyutlar, 3.2kg ağırlık (standla birlikte).

fragtist-inceleme-benq-rl2250he-4

Sarı/siyah, monitörün tek renk seçeneği.

ÖZEL TEKNOLOJİLER VE MODLAR
Bunlar haricinde monitör, son zamanlarda şunun gibi monitörlerde görüp pek bir beğendiğimiz kimi yeni nesil özelliklere de yer veriyor. Bunların birisi, Flicker-Free. Bu teknoloji, parlaklık fark etmeksizin titreşimin en aza indirilmesini sağlıyor. Bu da, uzun saatler boyu oyun oynarken, gözlerimizin “Beni bırak sen devam et… Benden bu kadar!” demesinin önüne geçiyor. Bu, LED arka aydınlatmanın daima açılıp kapanmasından ziyade sürekli bir güç akışı sağlayan bir teknoloji. Ve evet; gerçekten işe yarıyor.

Bir diğer üst düzey özellik de şu: Oyunlardaki siyah yerlerin aydınlatılması. BenQ, bu teknolojisinin adını “Black eQualizer” koymuş. Adından anlamışsınızdır belki; bu özellik, oyundaki aydınlık noktaların rengini uçurmadan siyah bölgelerin aydınlatılmasını sağlıyor. Böylece ortam daha aydınlık olsun diye parlaklık ya da kontrast ayarlarına vs. abanmak; biraz aydınlık için tüm rengi bozmak zorunda kalmıyorsunuz. Yine gayet iyi çalışan bu özellik için, daha önce de söylediğim bir şikâyet olabilir. Kimi kullanıcılar, Black eQualizer’ın oyunun atmosferini baltalayacağını düşünebilirler; onlar da kapatıverirler, olur biter. Bu ayarı, menüdeki “Picture” sekmesi içinden kolayca yapmak mümkün (ufak bir not: “Standart” modda ayarlanamıyor Black eQualizer. Aşağı inip “Gamer” modlarından birini seçmenizi öneririm. O modlara da, tamamen size özel olan ayarları kaydedebiliyorsunuz; böylelikle farklı oyunlar için farklı profiller oluşturmak mümkün hâle gelmiş).

Bu monitörün, RTS için özel olarak tasarlandığını girişte söylemiştim. Menüde dolaşırken, “RTS1 ve RTS2” modları göreceksiniz. BenQ, bu modları RTS oyunları için özel olarak geliştirmiş ve firmanın iddiasına göre karanlık ve karmaşık sahnelerde düşmanı daha iyi görmemizi sağlıyor. Bunu gerçekleştirebilmek için de bu modlar, Black eQualizer’ın yanı sıra keskinlikten faydalanıyor. Fakat ilk iki özelliğin aksine, bu RTS modlarının oyun içerisinde öyle aman aman bir fark yarattığını deneyimlemedim. Onun yerine kendi profillerimi kendim ayarladım, rahat ettim. (:

Monitörün sahip olduğu bir diğer özellik de, görüntüyü menüden 17 inç’e, 19 inç’e, 19inç W’a getirebilme özelliği.

fragtist-inceleme-benq-rl2250he-6Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.