BenQ RL2240HE 21.5″W Oyuncu Monitörü İncelemesi BenQ RL2240HE 21.5″W Oyuncu Monitörü İncelemesi
KULLANIM DENEYİMİ Aslında az önce epey bir değindim; ama bir iki şeyden daha bahsetmek istiyorum. Onları da yazıp, sonuca bağlanalım. Birincisi şu ki monitördeki... BenQ RL2240HE 21.5″W Oyuncu Monitörü İncelemesi

KULLANIM DENEYİMİ
Aslında az önce epey bir değindim; ama bir iki şeyden daha bahsetmek istiyorum. Onları da yazıp, sonuca bağlanalım.

Birincisi şu ki monitördeki mavi renk biraz baskın. Özellikle aydınlık sahnelerde bu, göz için pek de iyi bir şey değil. Ha, bunun önüne geçmenin bir yolu var ve o, menüden “Reddish”i seçmek değil. “Reddish”i seçince de mavilik devam ediyor çünkü. Burada iş biraz başa düşüyor ve R-G-B barlarından ayarlamaları kendiniz yapmanız gerekiyor. Biraz uğraştırıcı; ama en azından bir kere yaptıktan sonra bir daha bu konuyu açmanıza gerek yok (bir de f.lux diye bir programa sarmıştım bir aralar. Belki ilginizi çekebilir. -Mert)

Onun haricinde, monitörün menülerinde dolaşmak biraz alışkanlık gerektiriyor. İlk etapta sayısız kez ileri gitmek yerine geri dönebiliyor, menüyü kapatabiliyorsunuz. Aslında alışkanlık da değil; burada olması gereken şey, ekranda beliren imleçlere dikkatli bakmak ve hızlı davranmamak. Sinir olmayın sonra boş yere. (:

Sahip olduğu teknolojiler ve yaptığım optimizasyonlarla birlikte, monitörün genel oyun performansından memnun kaldığımı söyleyebilirim. Tabi bu monitörden önce 27″ten aşağı düşmediğim için ilk etapta biraz ufak geldi; ama bu da alışkanlık meselesi malumunuz. Ki biliyorsunuz bu, bir yandan da daha yüksek bir ppi değeri demek. Monitörde pek önemli değil aslında da, olsun. Maksat, gönlümüz ferahlasın. (:

Son olarak kaidenin ayarlanabildiğini belirteyim. Yükseklik ayarı olmasa da, monitörün açısını ayarlamak mümkün. Sağa sola da, ufak ayağı sayesinde dilediğimiz kadar çevirebiliyoruz. Elbette kimi monitörlerin hayvani kaide seçeneklerini sunmuyor ama, yine de bir oyuncunun temel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecek düzeyde bu ayarlamalar. Ancak açıyı ayarlarken, ekranda dalgalanma oluyor eğilmeden ötürü. Biraz can sıkıcı olduğunu itiraf etmeliyim.

fragtist-inceleme-benq-rl2250he-1

SONUÇ
Geldik sonuca… Genel olarak RTS oyuncuları için tasarlansa da, diğer oyunlarda da gayet iyi bir performans sunduğunu söyleyebilirim. Özellikle FPS’lerde, gayet de eğlenerek ve gözlerinizi minimumda yorarak oyununuzu oynayabilirsiniz. Ama birazcık kalibre edilmesi gerektiğini de belirtmek lâzım, özellikle de göz yoran mavi ışık konusunda.

Onun haricinde kaideden bahsettik… Genel tasarımdan, deneyimden, performanstan bahsettik… Olumlu ve olumsuz yönlerinden bahsettik… Eh, sanırım incelemenin sonuna geldik.

21.5″lik bir monitör için çok güzel bir alternatif BenQ RL2240HE. Sahip olduğu özel teknolojiler, optimize edilebilen profilleri vs., farklı amaçlar için rahatlıkla kullanabileceğiniz bir ürün. Tüm bu özellikleri için fiyatı da oldukça iyi. Tasarım olarak sade ve şirin. Eh, gerisi, sizin kişisel zevkinize kalıyor.

Monitör hakkında daha fazla bilgiye ve diğer oyuncu BenQ’lara da şu bağlantıyı tıklayarak göz atabilirsiniz.

FİYAT: 421TLYiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.