Valve, GDC 2015’te SteamVR’ı Gösterecek! Valve, GDC 2015’te SteamVR’ı Gösterecek!
Half-Life 3 hakkında yeni haberler beklenirken Valve, oyuncu donanımları konusunda da iyiden iyiye yol kat etmeye başladı. İlk olarak SteamOS ve bu işletim sistemini... Valve, GDC 2015’te SteamVR’ı Gösterecek!

Half-Life 3 hakkında yeni haberler beklenirken Valve, oyuncu donanımları konusunda da iyiden iyiye yol kat etmeye başladı. İlk olarak SteamOS ve bu işletim sistemini kullanan konsol benzeri bilgisayarlarla gündeme gelen firma, GDC 2015’te de SteamVR’ı tanıtmaya hazırlanıyor.

Aslına bakılacak olursa firma, geçtiğimiz sene içerisinde SteamVR’ın prototipini göstermişti. Ancak o, adı üstünde bir prototipti ve Valve’ın, final sürüme neler eklediği henüz bilinmiyor. Elbette ki firma, yeni ürünü hakkında ser verip sır vermiyor ve GDC’yi işaret ediyor. Oyunculara da, beklemek düşüyor.

Valve’ın, donanım konusunda yol katetmeye başladığını söyledik. Ancak firma, bir yandan da istediklerini gerçekleştirmede sıkıntı yaşıyor gibi; zira SteamBox (ya da Steam Machines) ortada yok henüz. Asus ve Alienware‘den SteamBox / Steam Machine benzeri ürünler piyasaya çıktı; ancak yalnızca Windows işletim sistemiyle. Şuradan indirilebilir olan SteamOS, henüz Beta aşamasını geçebilmiş değil; o nedenle pek çok kullanıcıya hitap etmiyor diyebiliriz. SteamOS ve SteamBox / Steam Machine isimleri çok uzun sürelerdir piyasada olduğundan, insanların aklına “Aynısı SteamVR için de olabilir mi acaba?” sorusu gelmiyor değil.

SteamVR’ın yanı sıra Valve’ın, tasarımı elden geçirilmiş bir Steam Controller’ı tanıtacağı da gelen bilgiler arasında. Onu da ekleyelim. OculusVR’ın Oculus Rift’iyle gündeme oturan VR konusu, Samsung gibi firmaların ürünleriyle de piyasadaki yerini pekiştirdi. OculusVR’ı Facebook’un satın almasıyla da, alakalı alakasız pek çok kişinin konudan haberdar olması sağlandı. Steam gibi bir platforma sahip olan Valve’ın da, VR olayına girmesi kaçınılmazdı elbette.

SteamVR uygulamasının Oculus Rift‘la nasıl çalıştığını aşağıdan izleyebilir; VR ve AR arasındaki farkı da şuradan öğrenebilirsiniz. Videonun biraz baş döndürücü olduğunu söylemeliyiz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.