ARM Yeni İşlemci Çekirdeği Cortex-A35’i Duyurdu ARM Yeni İşlemci Çekirdeği Cortex-A35’i Duyurdu
Uzun zamandır mobil dünya pazarında kendi işlemci mimarisi ile sektörün lider isimlerinden biri olan ARM, yeni işlemci çekirdeği Cortex-A35'i duyurdu. ARM Yeni İşlemci Çekirdeği Cortex-A35’i Duyurdu

Uzun zamandır mobil dünya pazarında kendi işlemci mimarisi ile sektörün lider isimlerinden biri olan ARM, TechCon konferansında yeni işlemci çekirdeği Cortex-A35‘i duyurdu. ARM, bu zamana kadar çıkarmış olduğu mobil işlemciler arasında Cortex-A35‘in en verimli işlemci olduğunu iddia ediyor.

ARM, amiral gemisi akıllı telefonlar için yüksek performanslı mobil işlemcileri lanse ettikten sonra giriş seviyesi akıllı telefonlar için de Cortex-A35 işlemci çekirdeğini duyurdu. Ancak yeni nesil mobil işlemcilerimizde, durum biraz farklılaşıyor.

Fragtist - ARMv8

ARM, geçtiğimiz yıllarda uzun bir süre 32-bit işlemciler geliştirdikten sonra 64-bit işlemci mimarisine sahip Cortex-A53 ve Cortex-A57 işlemcilerini duyurmuştu. Ayrıca 2015’in başlarında da bir çok mobil telefonda boy gösteren, firmanın en güçlü işlemci mimarisi Cortex-A72‘yi tanıtmıştı.

ARM‘ın 32-bit işlemci mimarisindeki en yüksek performansa sahip Cortex-A17 işlemci çekirdeğinin 64 bit işlemci mimarisindeki çekirdeği Cortex-A72 olarak karşımıza çıkıyor. Cortex-A15 çekirdeği ise, Cortex-A57 olarak karşımıza çıkıyor. Orta seviye akıllı telefonlar için de Cortex-A9 ve Cortex-A12 işlemci çekirdekleri ise, Cortex-A53 olarak yerini aldı. ARM‘ın en düşük performansa sahip Cortex-A5 ve Cortex-A7 işlemci çekirdekleri ise, 64-bit işlemci mimarisinde Cortex-A35 olarak karşımıza çıkıyor. ARMCortex-A35 işlemcilerini giriş seviyesi akıllı telefonlar için geliştiriyor.

Fragtist - Cortex A7

1.0 GHz saat hızında çalışan Cortex-A35 işlemci çekirdeği 90mW enerji harcıyor. Cortex-A35, sekiz kademeli iş hattı ve NEON kayar nokta performansında da Cortex-A7 çekirdeğinden %40‘dan daha yüksek performans gösteriyor. Cortex-A35 işlemci çekirdeğinin büyüklüğü ise, Cortex-A53 işlemci çekirdeğine göre %25 daha az yer kaplıyor. Bu nedenle yeni nesil Cortex-A35 işlemcileri %33 daha az enerji tüketiyor. ARM‘ın yeni nesil Cortex-A35 çekirdeği big.LITTLE formunda Cortex-A57 ve Cortex-A72 çekirdekleri ile birlikte çalışabiliyor.

64-bit işlemci mimarisinde giriş seviyesi akıllı telefon üreticilerinin yüzünü güldüren yeni nesil Cortex-A35 işlemci çekirdeğinin 2016 yılı içerisinde piyasaya çıkması bekleniyor.Özgür Deveci Editor

Amatör Fotoğrafçı, Bilim Kurgu Meraklısı, Sinema Tutkunu, Anime & Manga Hayranı, MOBA & MMORPG Bağımlısı, Nightcore Aşığı, Galatasaray Taraftarı ve Oyun Editörü