Beevolution Mobil İncelemesi Beevolution Mobil İncelemesi
Türk oyun sektörünün özellikle mobil platformlar için güzel oyunlar çıkartmaya başladığı bu dönemde Dolmuş Driver, Bellyfish gibi oyunların yanına Beevolution isimli ‘hareketli’ bir oyun... Beevolution Mobil İncelemesi

Türk oyun sektörünün özellikle mobil platformlar için güzel oyunlar çıkartmaya başladığı bu dönemde Dolmuş Driver, Bellyfish gibi oyunların yanına Beevolution isimli ‘hareketli’ bir oyun geldi. Umarım önümüzdeki senelerde Türk oyun sektörü sadece mobil platformlarda değil, yeni nesil konsollarda da kendini öne çıkartmayı başarır.

Sektör hakkında iyi dileklerde bulunduktan sonra, sanırım oyunun nasıl olduğunu anlatmaya başlayabilirim. Daha önce benzer yapımlarla karşılaşmış olabilirsiniz, fakat Beevolution’da bulunan basit ama güzel hikâye anlatımı ve kolay gibi gözükse de bir süre sonra zorlamaya başlayan oynanışı tek bir oyunda bulmak kolay değildir.

Oyuna girdiğimizde kısa bir hikâye önümüze çıkıyor ve sonrasında ilk tutorial ile başlıyoruz. Mobil bir oyunda büyük bir hikâye beklemenin de pek mantıklı olmadığını düşündüğümden, neden ve ne için savaştığımızı anlamam yeterli oluyor. İki düşman arı sürüsünün birbirlerine saldırdığı bu oyunda yapmanız gereken şey kendi kovanınızı korumanız ve düşman kovanı yok etmeniz. Tutorial bölümüne geçtiğimizde, aslında oyunun çoktan başladığını anlıyoruz. Tutorial dediğime bakmayın, sadece arıları nasıl yok edebileceğinizi anlatan tek resimlik bir pencere çıkmakta. Fakat bu sizin anlamamanıza engel değil, aksine kısa ve öz bir anlatımla ne yapmanız gerektiği anlatmış oluyor. Ayrıca isterseniz oyunun menüsünden de bu tutoriallara ulaşmanız mümkün.

Düşmanların yolladığı RPG mermilerini kendilerine geri yolladığımız bu oyunda hem düşman arıları yok etmemiz gerekiyor hem de onların kovanlarını. Bunu da üzerinize gelen mermilerin bazılarını arılara bazılarını da kovanlarına doğru yollayarak yapıyorsunuz. Düşmanın kovanını parçaladığınızda da bir yandan azalan süreyi arttırmış oluyorsunuz, bir yandan da kendi savunmanızı arttırmış oluyorsunuz. Tabi siz savunmanızı arttırırken düşmanları yok etmek de zorlaşıyor.

Altı çeşit arının bulunduğu oyunda dört çeşidi size saldırıyor. Kalan iki çeşit ise size yardım eden arılar. Başlarda mermi rengi olmadığından oyun kolay gibi dursa da, bazı arılar sadece taşıdıkları bayrakların renginde mermilerden etkilendikleri için zorluk yavaş yavaş başlıyor. Ana renkler olarak bilinen kırmızı, sarı ve mavi renklerde arılarla başladıktan sonra yeşil, mor gibi iki rengin karıştığı renklerde bayraklar taşıyan arılar da gelmeye başlıyor; ki buradan sonra oyunun asıl yüzü ortaya çıkmış oluyor. Oyunda başarılı olduğunuz takdirde bal kazanıyorsunuz ve o ballar ile özel yetenekler alma hakkına sahip oluyorsunuz. Başta size denemeniz için birkaç tane verilen bu yetenekler sırasıyla şöyle: Ekrandaki tüm arılara şimşek göndermek, Shebee çıkartarak düşmanın kendi kovanına saldırtmak, kısa bir süre için ekrandaki arılara dokunarak öldürmek ve bal yağmuruna tutarak arıları ve mermileri yavaşlatmak.

Defansınızı arttırmaya yarayacak pasif özellikler de bulunmakta. Bunlar ise kalkan, kazanılan bal miktarını arttırmak ve saklanan mermi miktarını arttırmak. Bu özelliklere harcayacak balınız kalmadığında ise mikro ödeme yardımınıza koşuyor ve gerçek para ile bal satın almanızı sağlıyor. (Sizin de aklınıza televizyonda bal satan adamlar geldi mi?)

Evde, yolda ve hatta okulda ders aralarında keyifli bir vakit geçirmenizi sağlayacak olan bu ücretsiz oyuna iOS kullanıcıları buradan, Android kullanıcıları ise buradan indirebilirler. Buradan Aesis Games’i böyle güzel bir oyun yaptıkları için de tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.