Dragon City Mobil İncelemesi Dragon City Mobil İncelemesi
Oldum olası sevmişimdir ejderhaları. Kanatları var. Ateş, buz vs üfleyebiliyorlar. Üstüne bir de herşeyi biriktirmeye bayılıyorlar, sevmemek elde mi? Oyunlara baktığımızda da ejderhaların her... Dragon City Mobil İncelemesi
Oldum olası sevmişimdir ejderhaları. Kanatları var. Ateş, buz vs üfleyebiliyorlar. Üstüne bir de herşeyi biriktirmeye bayılıyorlar, sevmemek elde mi? Oyunlara baktığımızda da ejderhaların her zaman sevilen bir tema olduğunu ve şekil şekil resimlendirildiklerini görüyoruz. Bazen dostlarımız oldular, bazen düşmanımız, bazen de ejderhanın ta kendisi olduk! Ama çoğunun ortak noktası korkutucu ve etkileyici olmalarıdır.
Dragon City hariç. Dragon City, son derece şirin bir oyun. Ejderhaların korkunçluğunu seven ben, büyük bir önyargıyla başladım oyuna. Ama daha en başlarda bile önyargı mönyargı kalmadı. Tatlı ve temiz grafikler, üstüne de inanılmaz huzur dolu bir müzik karşılıyor sizi, pamuk gibi oluyorsunuz! Ama tabii bir oyunu oynatmaya bu kadarı yetmez, o yüzden gelin biraz oyunun içeriğinden bahsedeyim.

Oynanışa bakarsanız temelde klasik mobil/facebook oyunlarına benziyor. Bir şeyler üretiyorsunuz, tıklayarak topluyorsunuz. Binalar kurup arkadaşlarınızdan yardım istiyor ve onlara yardım ediyorsunuz. Bildiğiniz hikaye.
Peki oyunun teması işin içine nasıl giriyor derseniz, altın topladığınız yerler ejderha habitatları. Temel habitatlara temel yumurtalar koyarak (toprak, ateş vs) bu temel ejderhaları çıkartıyorsunuz. Yeterince büyüdüklerindeyse farklı ejderhaları kırdırarak yeni türler elde edebiliyorsunuz! Mesela ateş ve toprak birleşip volkan ejderi yaratabiliyor. Pek çok kombinasyon var ve aynı ejderhalardan farklı farklı türler çıkması da mümkün.

Tahmin edersiniz bu sistemin ilk sonucu, kafayı yemeniz oluyor. Zira ?Hmm, ateş toprak gördük.. Toprak ateş yapalım.. Su ateş.. ateş su.. toprak su su toprak, doğa su su doğa heyoooğğğğ? diye kombinasyonlar arasında kaybolup gidiyorsunuz. Üstüne bir de üç-element ejderler ve oynadıkça açılan yeni elementler girmez mi? Gözler başlıyor seyirmeye.Bir mobil-web oyun klasiği olarak oyun da bol bol görev vererek kafayı yemenize yardımcı oluyor.

İş burada bitti sanıyorsanız yanılıyorsunuz, bilakis macera tam burada başlıyor. Zira bu ejderhaları aynı zamanda savaştırabiliyorsunuz! Tahmin edenler olacağına eminim, evet, pokemon?a benzer bir sistem söz konusu. Her türün farklı özellikleri var ve ileride de yeni özellikleri eğiterek öğretebiliyorsunuz.

Neyse ki yapımcılar oyun içine bir açıklayıcı kitap koymuşlar da, hem bu özelliklerin listesini, hem de hangi ejderhanın neye karşı zayıf ya da güçlü olduğunu görebiliyorsunuz. Bir yandan bu özellikler, bir yandan da türlerdeki çeşitlilik birleşince, istediğiniz gibi bir takım kurmak için elinizde bol bol seçenek oluyor. Bir de ejderhalarınızı besleyip büyütürseniz, ne âlâ!

Ejderha türlerindeyse eşşeğin kulağındaki suyun içine bir eşek kaçırmışlar, sonra onun kulağına da su kaçırmışlar. Önce ateş, toprak, su diye başlıyor, sonra korsan, hayalet, petrol diye gidiyor. Kesmedi mi? Mojito Ejderi verelim? O da mı olmadı? Futbol Ejderhasına ne dersiniz? Gerçekten sonu yok. Başta biraz “bu ne beaağğ” dedirtse de, şu an “soccer dragon” bulmak için deliriyorum

Savaşlar da kuru kuruya gitmiyor, oyunun bir lig sistemi var. Kendi bölgenizdeki rakiplerinizi yenerseniz, ilerleyip farklı ödüller kazanmanız mümkün. Bu asenkronize PvP’nin yanısıra bir de PvE tarafı var, orada da sürekli turnuvalara giriyorsunuz. Bunlara ek olarak sık sık etkinlikler düzenliyorlar ve oyunda yaptığınız her şey size bazı eşyalar kazandırıyor. Belli sayıda kazanırsanız o etkinliğin ejderlerini açabiliyorsunuz. Örneğin cadılar bayramında Frankenstein temalı bir ejder alabilirsiniz.

Şirin ama bir yandan da tatmin edici grafikleri, çeşit çeşit ejderhaları ve savaş sistemiyle önümüzde bol içerikli ve keyifli bir oyun duruyor. Eğer bu tarz bir oyun arıyorsanız, denemeden geçmeyin. Yeni ekran görüntüsü alırken teknik bir arıza yaşadım ama 2 aydır oyunun müptelası oldum, size de bulaşsın!


Ekrem Atamer

Oyun oynamaya bir başlayıp bir daha bırakamamış, Blizzard ve Valve'ı fazlasıyla seven adam. Naber?