Flash Invaders İle Dünyayı Gezerken Oyun Oynayın Flash Invaders İle Dünyayı Gezerken Oyun Oynayın
Normalde oyun oynarken yerinizden kalkıp sokağa çıkmanız gerekmez. Ama Flash Invaders oynarken başka bir şehire gitmeniz bile gerekiyor. Akıllı telefonlar ortaya çıkıncaya kadar, mobil... Flash Invaders İle Dünyayı Gezerken Oyun Oynayın

Normalde oyun oynarken yerinizden kalkıp sokağa çıkmanız gerekmez. Ama Flash Invaders oynarken başka bir şehire gitmeniz bile gerekiyor.

Akıllı telefonlar ortaya çıkıncaya kadar, mobil oyunculuk bir Nintendo Gameboy alıp en fazla arkadaşınızın evine gitmekten ibaretti. Ama akıllı telefonlar mobil oyunculuk kavramını tamamen değiştirdi. Buun üzerine bir de telefonların GPS özelliğinden faydalanan, lokasyon bazlı oyunlar eklenince artık yerimizde oturamaz olduk.

Bunların içinde en bilineni Google’ın lokasyon bazlı veri kullanan Ingress isimli oyunu. Ingress’i oynayabilmek için bulunduğunuz şehirde gezmeniz, haritada belirtilmiş yerlere gidip oraları sanal dünyadan ele geçirmeniz ve karşılaştığınız sanal düşmanlarla (yani gerçek hayattaki başka oyuncular) savaşmanız gerekiyor.

Fakat Flash Invaders isimli yeni bir mobil oyun bu “lokasyon bazlı oyun” konseptinde çıtayı epey yukarı çekiyor. Çünkü Flash Invaders’da ilerleyebilmek için dünyanın çeşitli şehirlerine yolculuk etmeniz gerekli. “Invader” kod adlı bir Fransız sanatçının kafasından çıkan oyun, çeşitli şehirlerde belli binaların üzerinde bulunan ve oyun kültürüne göndermelerle dolu piksel piksel sanat eserlerini bulup fotolarını çekmek üzerine kurulu.

Flash Invaders İle Dünyayı Gezerken Oyun Oynayın

İlk aklınıza gelen şeyi tahmin edebiliyoruz ve hayır, bir şehirde saklı sanat eserini bilgisayarda bulup, fotoğraf çekip oyunda puan kazanmanız mümkün değil. “Lokasyon bazlı” kısmını atlamayın, Flash Invaders oyunu GPS verisine bakarak hakikaten çekmeniz gereken resmin fiziksel olarak bulunduğu yerde misiniz diye kontrol ediyor çünkü. Flash Invaders bu anlamda türünün ilk örneklerinden biri, çünkü size yaratıcısını fiziksel dünyada takip etme ve gittiği yerler gitme şansı veriyor.

Şu anda 785 kişinin aktif olarak oynadığı Flash Invaders’da, şimdiye kadar keşfedilen imajların bulunduğu şehirlerin haritasını aşağıda görebilirsiniz ama buraya tıklayarak gideceğiniz web sitesinde harita devamlı güncelleniyor. Ayrıca eğer siz de gerçek bir dünya gezgini iseniz, oyunu indirip bu dev maceraya katılmak isteyebilirsiniz. Oyunu iOS cihazlara indirmek için buraya, Android cihazlara indirmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Flash Invaders İle Dünyayı Gezerken Oyun OynayınBurak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.