Control VR Eldivenleri İle Sanal Dünyaya Hükmedin Control VR Eldivenleri İle Sanal Dünyaya Hükmedin
Oculus Rift sanal gerçeklik teknolojisi için ilk adımdı, işte şimdi ikinci adım da geldi: Control VR Control VR, ellerinizin tüm hareketlerini sanal ortama taşımayı... Control VR Eldivenleri İle Sanal Dünyaya Hükmedin

Oculus Rift sanal gerçeklik teknolojisi için ilk adımdı, işte şimdi ikinci adım da geldi: Control VR

Control VR, ellerinizin tüm hareketlerini sanal ortama taşımayı başaran bir giyilebilir teknoloji ürünü. Hemen belirtmeliyiz ki, şimdiye kadar vücut ve el/kol hareketlerini bu kadar başarılı şekilde kopyalayan bir cihaz görmemiştik. Normalde Oculus Rift kullandığınızda ellerinizi kontrol edemezsiniz, işte artık bu da mümkün.

Gerçi sadece el ve kol değil, teker teker tüm parmaklarınızın hareketlerini sanal ortamda tekrarlayabiliyosunuz Control VR eldivenleri ile. Bu da oyunlarda daha fazla gerçekçilik, daha rahat hareket olanağı, kendinizi oyun dünyasına daha fazla kaptırma ve daha fazla keyif alma gibi faydalı sonuçlara yolaçıyor.

Control VR cihazı sadece oyunlarda değil, sanal bir ortam gerektirebilecek her yerde kullanılabilir. Bunun en güzel örneği hareket yakalama (motion capture) teknolojisi. Normalde profesyonel donanımlarla yapılan ve pahalıya gelen hareket yakalama işlemleri, Control VR ile ucuz ve kolayca mümkün. Veya gelecekte kullanılacak uzaktan ameliyat gibi teknikler, bu eldivenlerin getireceği yaklaşım ile çok daha kolay geliştirilebilecek.

Control VR

Control VR cihazı her türlü platforma uyumlu şekilde tasarlanmış. Özellikle PC üzerindeki Oculus VR, Google Glass, Unity ve hatta ParrotAR Drone helikopterleri ile beraber bile kullanılabiliyor. Açık kaynak Control VR SDK (Software Development Kit) ile her türlü yazılıma kontroller gömülebiliyor.

Şu anda üretime geçmek için başlatılan Kickstarter bağış kampanyası devam ediyor. Başlamasından henüz birkaç gün geçmesine rağmen, 250,000 Dolar’lık hedefin yarısını yakalamışlar bile. İlginizi çektiyse hemen bu linke tıklayıp, Control VR için açılmış Kickstarter sayfasına gidebilirsiniz.Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.