LG VR for G3 İncelemesi LG VR for G3 İncelemesi
Sanal gerçeklik konusu, son zamanlarda gündemi yoğun şekilde meşgul ediyor malumunuz. Fragtist olarak bugüne kadar, bu işin haber tarafındaydık. Ancak sessizliğimizi bozduk ve ofisimizden içeri gelen... LG VR for G3 İncelemesi
Sanal gerçeklik konusu, son zamanlarda gündemi yoğun şekilde meşgul ediyor malumunuz.

Fragtist olarak bugüne kadar, bu işin haber tarafındaydık. Ancak sessizliğimizi bozduk ve ofisimizden içeri gelen ilk VR gözlük olan LG VR for G3’ü inceledik. Buyrun inceleme yazımıza!

Peki VR for G3 ya da benzer bir ürün almak ne kadar mantıklı? Pratikte bu cihaz ne kadar işe yarıyor? Hadi bı soruların cevabını birlikte arayalım. İlk olarak da, her zaman olduğu gibi tasarımdan başlayalım.

fragtist-haber-lg-vr-for-g3-1

TASARIM
VR for G3, temelde üç farklı plastik parçadan oluşuyor.

Bu parçaların birine LG G3’ü yerleştiriyoruz. Ortadan ikiye ayrılan ikinci parça, bir yandan görüntünün sağlıklı alınabilmesini sağlıyor; diğer yandan da G3’ü sabitliyor. Üzerinde mercekler ve aparatı başımıza sabitlemek için gerekli olan lastik bant yuvaları bulunan üçüncü parça ise, VR gözlüğü kapalı bir kutu hâline getiriyor. Bu kadar basit bir ürün bu.

Bu arada telefonun yerleştiği parçanın üzerinde hoparlör, kamera, lazer odaklama sensörü, flaş, ses açıp kapama/kilit tuşları ve kulaklık bağlantısı için gerekli yuvaların bulunduğunu da belirtelim. Yani gözlüğün içerisindeki telefondan tam anlamıyla faydalanmaya devam ediyoruz. Anca microUSB portunun yerinde yeller esiyor; bu da, piliniz bittiğinde VR deneyiminizin de sona erdiği anlamına geliyor. Neden böyle saçma bir adım atılmış bilemedim açıkçası.

fragtist-haber-lg-vr-for-g3-3

Sol yanda bulunan kaydırma tuşu da, telefon üzerinde basit -ve biraz da yetersiz- bir kontrol sağlıyor (aşağıda açıklayacağım). Şimdi gelelim VR for G3’ün kullanımına ve gözlüğün yapabildiklerine.

KULLANIM
VR’ın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını baştan anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum. Sonuçta bu teknoloji yıllardır başımızda. O nedenle bu konuya girmek çok da gerekli değil bana soracak olursanız.

Şunu da belirteyim: VR gözlüğü başımıza bağlamamız için gerekli olan lastik bant kutudan çıkmadı. O nedenle elimle tutarak kullandım aparatı. Gayet büyük bir gözlüğüm olmasına rağmen, gözlüklü kullanım konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamadığımı da söylemeliyim. Kısacası ergonomi konusunda pek bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Ancak lastikle başıma sabitlemediğim için, G3’ün ağırlığı kullanımda ne derece rahatsız eder, o konuda bir şey söyleyemeyeceğim.

fragtist-haber-lg-vr-for-g3-6Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.