Sony Walkman NWZ-W273S İncelemesi Sony Walkman NWZ-W273S İncelemesi
Sony’nin Walkman’iyle sıkı bir bağım vardır. Taa eskilerde, kasetli bir Walkman’im vardı… Her türlü anıma tanıklık eden bu güzel emektar, hâlâ geçmişimi sakladığım o... Sony Walkman NWZ-W273S İncelemesi

Sony’nin Walkman’iyle sıkı bir bağım vardır. Taa eskilerde, kasetli bir Walkman’im vardı… Her türlü anıma tanıklık eden bu güzel emektar, hâlâ geçmişimi sakladığım o kutuda durur.

Daha sonra ortaya çıkan mp3 çalarlarla birlikte Walkman’i pek çoklarıyla aldattığım doğrudur. Ne Creative’ler geldi, ne iPod’lar geçti… Ancak arada, yine birkaç ay boyunca kullandığım bir Walkman mp3 çalar vardı. ATRAC ses formatıyla yeterli sıkıştırma yapıldığında, çok fazla ses kaybı yaşamadan (ne de olsa bir audiophile değilim), 1GB’lık hafızasına 2GB’lık bir müzikçaların alacağı kadar mp3 atabiliyordum. Ayna şeklinde parlak dış görünümü, kapandığında hiç görülmeyen beyaz OLED ekranı falan vardı, güzel aletti. Gerçi “-di”li geçmiş zamanla konuşuyorum da, o da kutuda duruyor. Sağlam bir vaziyette. Ama şimdi konumuz bu değil, fazla dağılmayalım…

Daha önce de söylemiştim, belki rast gelmişsinizdir: Şu anda 6. nesil iPod Nano kullanıyorum ve kendisi beni bırakana kadar benim onu bırakmaya pek niyetim yok açıkçası. Geçtiğimiz günlerde hediye olarak elime geçen Walkman NWZ-W273S de bu kararımı değiştirecek kadar üst seviye bir müzikçalar değil zaten.

Ancak…

sony-walkman-nwz-w273s-1

HEPSİ BİR ARADA MÜZİKÇALAR
Ancak… Sony’nin bu Walkman’i, gayet iPod Nano’mla birlikte kullanabileceğim bir ürün. Yerine göre, durumuna göre. Nasıl mı?

Birincisi Walkman’in şekli. Birbirine bağlı iki kulakiçi kulaklık biriminden oluşan bu Walkman, kafaya geçirildiğinde çok şık duruyor. İkincisi, hiçbir şekilde kabloyla vs. uğraştırmıyor, nur nimet! Üçüncüsü ve en önemlisiyse, bu ürün su geçirmiyor. 2 metreye kadar hem de (IPX8 standardı)!

Evden çıkarken bu Walkman’i giyiyor ve müziği başlatıyorum, kullanımı bu kadar kolay. Kontrolleri de oldukça basit ve temel: Açma/kapama, diğer şarkıya atlama, ses yükseltip/alçaltma, şarkıyı duraklatma/sürdürme, ZAPPIN özelliğini açma/kapama, playlist/shuffle seçenekleri, cihazı resetleme ve tuş kilidini aktifleştirme/kapatma. Yapabildiklerimiz bunlardan ibaret.

Bu arada bahsetmeden geçemeyeceğim bir tasarım ayrıntısına imza atmış burada Sony: Bazı tuşların üzerine çıkıntı yerleştirmiş. Bu çıkıntıların hangi tuşlar üzerinde olduğunu öğrendikten sonra, hiçbir şekilde başka tuşa basmıyorsunuz. İnce düşünülmüş.

Tuşlara hatayla basmak da zor, çünkü oldukça sertler. Özellikle açma/kapama tuşu. Gerçi yanlışlıkla basmaktan ziyade (kafa üzerindeki Walkman’in tuşlarına yanlışlıkla basılmaz zaten), olay daha çok su geçirmezlikle ilgili olmalı. Ancak tuşlar sert, bunu bilin.

sony-walkman-nwz-w273s-3Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.