Telefonunuz Suya Düşerse Ne Yaparsınız? Telefonunuz Suya Düşerse Ne Yaparsınız?
Eğer iPhone 7'niz yada cep telefonunuz suya düşerse, panik yapmadan önce önce bu yazıyı okuyun. Telefonunuz Suya Düşerse Ne Yaparsınız?

iPhone 7 aldınız, Samsung’unuz var, Huawei için o kadar para biriktirdiniz ama suya düşerse ne olacak?

Suya düşmeden önce bu yazıyı okursanız telefonunuzu kurtarabilirsiniz.

Öncelikle şu bilgiyi araya sıkıştırmakla işe başlayalım: Telefonların çoğunda IP67 rating’i bulunuyor. Bu standart, telefonun 1 metre derinlikte 30 dakika hayatta kalabileceği anlamına geliyor. Ayrıca toza ve diğer kuru ortamlara karşı da dayanıklı olarak üretiliyorlar. iPhone 7 dahil bir çok telefon bu yüzden telefonlarının “su sıçramalarına ve suya düşmelere karşı dayanıklı olduğu konusunda cayır cayır bağırmakta.

İşte bu yüzden sıvıdan dolayı gelebilecek zararlara karşı telefonlar garanti altında değil.

Yani telefonunuzla duşa girmek, su kayağı yapmak, yelken yaparken cebinize atmak gibi eğlenceli aktivitelere girmemelisiniz.

Ayrıca sadece tuzlu su değil deterjanlı su, tazyikli su, klorlu su gibi ortamlar da bu tanımın içerisinde. Yani telefonunuz tuvalete yada havuza düştüğünde kısa sürede alırsanız hayatta kalabilir. Yada üzerine su sıçrarsa delikli yerleri silkip silerek kullanabilirsiniz.

Ama işin içerisine kimyasallar yada tazyik gibi dış etkenler girdiğinde de telefonunuz bozulabilir.

Peki telefon suya düşerse ne yapalım?

1- Üstüne takılı tüm aletleri de (kulaklık vs) çıkartın ve hemen kapatın.
2- Pili çıkıyorsa hemen çıkartın.
3- Ters çevirip suyun dışarıya akmasını sağlayın.
4- Suyu alan fakat telefon üstüne birikinti bırakmayacak, yumuşak, kumaş vb bezlerle suyu emdirin.
5- Eski ama etkili ve kanıtlanmış bir yöntem: Telefonu içi pirinç dolu bir kavanoza koyun. Pirinç nemi emecektir. Burada 24 saat bekletin. Aslında daha az bir süre yeterli olacaktır ama tedbirin zararı olmaz.
6- SIM’i çıkartmadan önce telefonun kurumuş olduğundan emin olun.

Daha sonra şarj edip tekrar şansınızı deneyebilirsiniz.Burak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.