USB 3.1 ve Getirdiği Yenilikler USB 3.1 ve Getirdiği Yenilikler
Thunderbolt gibi güçlü rakiplerini popülaritesiyle alt etmeyi başaran USB 3.0, teknolojiyle birlikte gelişimini sürdürüyor ve 3.1'e kavuşuyor. USB 3.1 ve Getirdiği Yenilikler

İlk olarak 2008’de karşımıza çıkan USB 3.0 için, şu anda en çok kullanılan veri aktarım arabirimi diyebiliriz. Thunderbolt gibi güçlü rakiplerini popülaritesiyle alt etmeyi başaran USB 3.0, teknolojiyle birlikte gelişimini sürdürüyor ve 3.1’e kavuşuyor. Peki USB 3.1’in getirdiği yenilikler arasında neler var?

Öncelikle USB 3.0’ın, maksimum 5Gbps’lık bir kapasiteye sahip olduğunu belirtelim. USB 3.1’le birlikte bu, iki katına çıkıyor. İsmine bakınca öyle ahım şahım bir güncelleme gibi durmasa da USB 3.1, USB 3.0’a göre epey fark yaratacak potansiyele sahip.

Yeni cihazlarda yavaş yavaş yer almaya başlayan Type-C konektörlerin yaygınlaşmasını da görecek olan yeni standart, Type-C’nin getirdiği 100W’lık güç akış kapasitesinin de kaymağını bolca yiyecek. Yani cihazlar, eskisine nazaran gözle görülür oranda daha hızlı şarj olabilecekler. Yani her türlü zamandan tasarruf edeceğiz.

Teknoloji ne güzel şey.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.